Výkrm prasiat

Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.

Zdroje bielkovín pre prasatá

Správne tepelne ošetrené sójové bôby sú výborným zdrojom bielkovín na výživu odstavených prasiatok a dojčiacich prasníc. Lenže zohnať vhodnú sóju, ktorá sa k nám väčšinou dováža a navyše býva geneticky modifikovaná, môže byť pre biopoľnohospodára skutočne tvrdý oriešok. V našich podmienkach je dobrou alternatívou k sóji hrach.

Ďalším zdrojom bielkovín využiteľným v kŕmnych diétach aj pre prasatá sú vedľajšie produkty zo spracovania repky. Minimálny podiel konvenčných krmív povolený v kŕmnej dávke tvoria najmä bielkovinové krmivá.

 Zdrojom energie sú obilniny

Hlavný zdroj energie vo výžive prasiat predstavujú obilniny. Najvyššiu energetickú hodnotu zo všetkých druhov obilia má kukurica. Využíva sa vo forme šrotu, ale môže sa použiť aj ako produkcia z deleného zberu úrody.

V našich podmienkach je základnou kŕmnou obilninou pšenica, v kŕmnych dávkach pre prasatá by však nemala byť príliš jemne šrotovaná. Vhodnou alternatívou je aj kvalitný jačmeň, ktorý má v porovnaní s kukuricou vyšší obsah vlákniny i bielkovín. Podobné vlastnosti má aj ovos. Z ďalších obilnín sa do kŕmnych dávok pre prasatá používa ešte tritikal.

Ako minerálny doplnok sa v ekologickom poľnohospodárstve využíva napríklad zmes kŕmneho vápenca, dikalciumfosfátu a kŕmnej soli.

Výživa prasiat na pastve

Pastva má síce priaznivý vplyv na zdravotný stav prasiat, na jeho dosiahnutie je však nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá.

Pastvina pre prasatá bude mať v porovnaní s plochou určenou prežúvavcom odlišnú skladbu porastu. Na účely pastevného výkrmu prasiat sa zakladajú napríklad ozimné zmesky (s podielom ozimného jačmeňa, ozimného hrachu, mätonohu trváceho, ozimnej pšenice a ozimného hrachora), jarné zmesky (so zastúpením ovsa, hrachora a hrachu) a ďatelinotrávy.

Na pastvine si prasatá uspokoja veľkú časť svojich potravinových potrieb z rastlín a všetkého, čo nájdu vrátane prirodzene sa vyskytujúcich byliniek, korienkov a najrôznejších hmyzích lariev. Samozásobitelia bravčovým mäsom vo výkrme všežravého prasaťa uplatnia aj kuchynské zvyšky.

Súvisiace články

24. augusta 2021

V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.

25. mája 2021

V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.

18. mája 2021

V komerčných chovoch prasiat sa využívajú tak plemená, ktoré vynikajú reprodukčnými parametrami a materskými vlastnosťami, ako aj plemená, ktoré svojmu potomstvu odovzdávajú dobré rastové schopnosti, odolnosť a dobrú kvalitu mäsa. V rámci hybridizačného programu Zväzu chovateľov prasiat, z.s., tak chovatelia pracujú s materskými plemenami (v zastúpení české biele ušľachtilé a česká landrase), a otcovskými plemenami.

19. júna 2020

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.

11. mája 2020

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického…

Súvisiace produkty

PIG UNI 15

Sypký univerzálny koncentrát na výkrm ošípaných, ktorý sa mieša s obilím podľa fázy výkrmu v pomere 11 – 16 %. Je zárukou vysokých prírastkov.

KPK Vital

Profesionálna kompletná kŕmna zmes pre dojčiace prasnice. Svojim zložením podporuje tvorbu mlieka v potrebnej kvalite a množstve.

KPB Vital

Granulované kompletné krmivo pre jalové a gravidné prasnice zaisťujúce všetky potrebné živiny.

A3 MAXI

Kompletná kŕmna zmes na výkrm ošípaných nad 60 kg. Svojím zložením podporuje rýchly rast pri nízkej spotrebe krmiva v priebehu záverečnej fázy výkrmu.

A2 MIDI

Kvalitné granuly na výkrm ošípaných od 35 do 60 kg. Vyváženosť potrebných živín je základom pre výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť.

A1 MINI

Granulovaná kŕmna zmes pre prvú fázu výkrmu ošípaných, teda od 15 do 35 kg živej hmotnosti. Obsiahnuté živiny podporujú výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť ošípaných.

A1 START

Profesionálne krmivo určené pre odstavené prasiatka od 12 kg ž. hm. do 12. týždňa veku. Ideálne naštartuje rast prasiatok. Na toto krmivo sa nadväzuje výkrmovou zmesou A1 Mini alebo koncentrátom Pig UNI 15.

WEANING PELLETS

Preštartér pre prasiatka od 10. dňa veku do 14. dňa po odstave od prasnice. Štruktúra 2 mm granúl zaisťuje bezproblémový príjem a prekonanie odstavového obdobia. Obsahuje okrem iného srvátku a rybiu múčku, čím zaisťuje rýchly rast prasiatok.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať