Výkrm moriek

Pokiaľ začínate s chovom moriek, určite si prečítate nasledujúce riadky, v ktorých je zhrnuté, na čo si dať pozor pri výkrme tejto hydiny.

Po desaťročia sa domáci výkrm moriek a najmä moriakov do vysokých hmotností teší značnému záujmu chovateľov. Obľúbený je nákup približne šesťtýždenných odchovaných širokoprsých malých moriek. Liahnutím a odchovom od malých moriek sa zaoberá málokto – s výnimkou chovu pôvodných čistokrvných plemien. Tie si dokážu samé vysedieť a odvodiť potomstvo. Ich hmotnosť pri zabití a osvalenie sa však širokoprsým malým hybridným morkám nedokáže vyrovnať.

Výkrm moriek je vedou a vyplatí sa využívať kŕmne zmesi, ktoré sú najmä u širokoprsých moriek predpokladom dosiahnutia vysokej konečnej hmotnosti výrazne prekračujúcej 20 kg. Na zlepšenie kulinárskych vlastností mäsa je možné v drobnom chove v menšej miere (približne do 30 %) využiť aj tradičné krmivá.

Zdravotné problémy

Zásadným problémom je však zdravotný stav malých moriek – najčastejšie čiernohlavosť, ktorá predstavuje trvalé nebezpečenstvo najmä u mladších moriek do 12. týždňa veku a ktorú sprevádza vysoký úhyn. Pôvodcom choroby je prvok Histomonas meleagridis, ktorý poškodzuje črevá a pečeň mladých moriek (a ďalších druhov hrabavej hydiny). Prenáša sa prostredníctvom vajíčok črevných červov Hetarakis gallinae (nimi môžu byť zamorené výbehy). Prevenciou je teda predovšetkým oddelenie mladých moriek od ostatnej hydiny a kontaminovaných výbehov. Vhodné je aj zabezpečenie odčervenia a asanácie hydinových výbehov. Pomáha tiež podávanie vyšších dávok vitamínov.

Nevhodné liečivá

Súčasným problémom je nevhodnosť dostupných liečiv pre jatočnú hydinu – v minulosti osvedčený metronidazol (často v tabletkách entizol) ani jeho veterinárne obdoby nie sú určené na liečbu alebo prevenciu pre zvieratá určené na konzumáciu ľudmi. Metronidazol sa môže využívať pri liečbe závažných infekcií človeka, ako sú borelióza, postihnutie klostrídiami alebo žalúdočné vredy, a existuje obava zo znižovania účinnosti po nekontrolovanom využívaní u zvierat.

Pozor na zámenu krmív 

Tiež je nutné upozorniť na nutnosť použitia kŕmnych zmesí len pre určené druhy alebo kategórie zvierat – niektoré zložky (napr. kokcidiostatiká) môžu byť až jedovaté alebo nevhodné pre iný druh – to platí aj pre zámenu zmesi pre kurčatá a malé morky. Kŕmne zmesi sú už natoľko špecifické, že sa oplatí dôkladne si prečítať informácie a dodržiavať ich.

Súvisiace články

16. marca 2022

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Pri výbere krmiva (nielen) pre hydinu je nevyhnutné vychádzať z účelu chovu alebo výkrmu. Krmivá Energys Hobby tieto potreby zvýrazňujú, takže si určite vyberiete bez ohľadu na to, v akej fáze vývoja sa vaša hydina nachádza. Ako však vybrať správne krmivo a ktoré je pre vašu hydinu najvhodnejšie?

9. decembra 2021

Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.

22. februára 2021

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Jar je obdobím, kedy sa začínajú vykrmovať kurčatá v domácich podmienkach. Na účely produkcie mäsa je najlepšie používať vyšľachtené hybridné mäsové plemená, ktoré majú geneticky danú vlastnosť rýchleho rastu a vysokého osvalenia. Také plemená sa súhrnne nazývajú brojlerové kurčatá či brojlery.

20. novembra 2020

Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.

5. októbra 2020

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Súvisiace produkty

HYDINA UNI 30

Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.

BROJLER MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu brojlerov. Podpora vysokej mäsitosti a delikátnej chuti mäsa. Začnite používať 5 či viac dní pred zabitím. Neobsahuje kokcidiostatiká.

BROJLER MIDI FORTE

Granulovaná kŕmna zmes na intenzívny výkrm brojlerov od 15. dňa veku do min. 5 dní pred ukončením výkrmu. Obsiahnuté kokcidiostatiká znižujú mortalitu v priebehu výkrmu. Pre ďalšiu fázu výkrmu je vhodná zmes Brojler MAXI.

BROJLER MINI FORTE

Drvená kŕmna zmes s kokcidiostatikom, na intenzívny výkrm brojlerových kurčiat do 14. dňa veku a podporu rýchleho rastu a výborného zdravotného stavu brojlerov.

KAČICA MINI

Kvalitná drvená zmes na výkrm kačíc a husí do 2. týždňov veku. Je vhodná pre rýchly rast a vysokú mäsitosť.

MORKA MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu moriek. Používajte od 13. týždňa veku. Neobsahuje kokcidiostatikum.

MORKA MIDI FORTE

Kvalitné granulované krmivo s kokcidiostatikami na výkrm moriek od 5. do 12. týždňa veku. Je základom pre rýchly rast, vysokú mäsitosť a výborný zdravotný stav moriek. Obsah kokcidiostatík znižuje mortalitu v priebehu výkrmu. Nadväzuje po skŕmení zmesi Krůta Mini Forte. Živá hmotnosť na konci tohoto obdobia by mala byť pri morkách asi 5,9 kg a moriakoch 8,9 kg.

MORKA MINI FORTE

Drvená zmes s kokcidiostatikami na výkrm moriek do veku 4 týždňov. Je základom pre vysokú mäsitosť. Následne použite zmes Krůta Midi Forte.

KAČICA MAXI

Granulovaná zmes na výkrm kačíc a husí od 3. týždňa veku do zabitia. Obsiahnuté živiny podporujú rýchly rast, vysokú mäsitosť a delikátnu chuť mäsa.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať