Výkrm kačíc a husí, čiže vodnej hydiny

Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.

Hus (jednotlivé pôvodné plemená, ako aj úžitkové hybridy) je výhradne bylinožravec. Pri tradičnom odchove a výkrme je vhodné doplniť aj zelenú krmovinu. Hus výborne prospieva na obmedzenej zelenej pastvine. V konečnej fáze výkrmu je vhodné obmedziť pohyb a podávať len jadrové krmivo (kŕmna zmes pre konečnú fázu výkrmu).

Kačica (najčastejšie je základom plemeno pekinských kačiek) je vyslovene všežravec. Na doplnenie kŕmnej dávky zloženej z kŕmnej zmesi je možné využiť odpady z bitúnka alebo kŕmnu krv, len s menším podielom objemného zeleného krmiva.

Pižmovka dokáže okrem kŕmnej zmesi využiť aj zelenú krmovinu z výbehu. Ak chceme intenzívny výkrm, je vhodné vymedziť pižmovkám plochu a zároveň sledovať ich správanie. Keď majú malý priestor, inklinujú k vzájomnému ozobávaniu vyrastajúceho peria na letkách a postupne po celom tele. V období intenzívneho rastu sú náročné na bielkoviny. Ako doplnok môžeme predložiť mäsové odpady. Velmi náročná na výživu (najmä na obsah bielkovín) je tzv. barbarie, určená na veľmi intenzívny chov a vysoký podiel mäsa.

Na začiatku výkrmu (prvé týždne) je vhodné využiť kompletnú kŕmnu zmes na naštartovanie rastu a ako prevenciu proti vysokým úhynom. Vo výkrme je možné aspoň čiastočne využiť „lacnejšie domáce“ zdroje živín na zefektívnenie výkrmu.

 

Na záver pár spresňujúcich termínov:

Barbarie: termín používaný pre „mäsové“ pižmovky, ktoré vo Francúzsku vyšľachtili selekciou a krížením línií pižmoviek, stále však ide o druh pižmovky domácej.

Husokačka: Hovorový výraz pre pižmovku. Slovo „pižmovka“ by sa príliš dobre nevynímalo na čiernej tabuli v mäsiarstve alebo inom obchode. Kačica s dvojnásobnou cenou oproti tradičnej českej či slovenskej „tučnej“ husi by sa tiež príliš dobre nepredávala. Preto vznikol termín „husokačka“ na vylepšenie predaja pižmoviek, ktorých mäso mnohí považujú za jeden z najchutnejších hydinových výrobkov.

Mulard: kríženec spravidla medzi káčerom pižmovky (ten je vždy veľmi aktívny pri párení) a kačicou (pekinskou – produkčné línie veľmi dobre nesú). Mulard veľmi dobre rastie a má rovnaké nároky na výživu ako kačica. Je vynikajúci vo výkrme a nereprodukčný.

Súvisiace články

16. marca 2022

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Pri výbere krmiva (nielen) pre hydinu je nevyhnutné vychádzať z účelu chovu alebo výkrmu. Krmivá Energys Hobby tieto potreby zvýrazňujú, takže si určite vyberiete bez ohľadu na to, v akej fáze vývoja sa vaša hydina nachádza. Ako však vybrať správne krmivo a ktoré je pre vašu hydinu najvhodnejšie?

9. decembra 2021

Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.

22. februára 2021

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Jar je obdobím, kedy sa začínajú vykrmovať kurčatá v domácich podmienkach. Na účely produkcie mäsa je najlepšie používať vyšľachtené hybridné mäsové plemená, ktoré majú geneticky danú vlastnosť rýchleho rastu a vysokého osvalenia. Také plemená sa súhrnne nazývajú brojlerové kurčatá či brojlery.

20. novembra 2020

Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.

5. októbra 2020

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Súvisiace produkty

HYDINA UNI 30

Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.

BROJLER MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu brojlerov. Podpora vysokej mäsitosti a delikátnej chuti mäsa. Začnite používať 5 či viac dní pred zabitím. Neobsahuje kokcidiostatiká.

BROJLER MIDI FORTE

Granulovaná kŕmna zmes na intenzívny výkrm brojlerov od 15. dňa veku do min. 5 dní pred ukončením výkrmu. Obsiahnuté kokcidiostatiká znižujú mortalitu v priebehu výkrmu. Pre ďalšiu fázu výkrmu je vhodná zmes Brojler MAXI.

BROJLER MINI FORTE

Drvená kŕmna zmes s kokcidiostatikom, na intenzívny výkrm brojlerových kurčiat do 14. dňa veku a podporu rýchleho rastu a výborného zdravotného stavu brojlerov.

KAČICA MINI

Kvalitná drvená zmes na výkrm kačíc a husí do 2. týždňov veku. Je vhodná pre rýchly rast a vysokú mäsitosť.

MORKA MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu moriek. Používajte od 13. týždňa veku. Neobsahuje kokcidiostatikum.

MORKA MIDI FORTE

Kvalitné granulované krmivo s kokcidiostatikami na výkrm moriek od 5. do 12. týždňa veku. Je základom pre rýchly rast, vysokú mäsitosť a výborný zdravotný stav moriek. Obsah kokcidiostatík znižuje mortalitu v priebehu výkrmu. Nadväzuje po skŕmení zmesi Krůta Mini Forte. Živá hmotnosť na konci tohoto obdobia by mala byť pri morkách asi 5,9 kg a moriakoch 8,9 kg.

MORKA MINI FORTE

Drvená zmes s kokcidiostatikami na výkrm moriek do veku 4 týždňov. Je základom pre vysokú mäsitosť. Následne použite zmes Krůta Midi Forte.

KAČICA MAXI

Granulovaná zmes na výkrm kačíc a husí od 3. týždňa veku do zabitia. Obsiahnuté živiny podporujú rýchly rast, vysokú mäsitosť a delikátnu chuť mäsa.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať