Vonkajší chov prasiat
Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického poľnohospodárstva a chov prasiat na farmách tak prežíva svoju renesanciu.
Chov prasiat vonku
Alternatívny chov prasiat reprezentuje nielen bioproducentov, ale aj malých chovateľov. U nás je na extenzívnejšiu formu produkcie bravčového masa predurčené najmä přeštické čiernostrakaté prasa, ktoré vyniká pevnou konštitúciou a nenáročnosťou na úroveň výživy.
V alternatívnom spôsobe výkrmu sa uplatňuje pastva, ktorá je v našich podmienkach využiteľná v čase vegetácie, t. j. od mája do októbra. Je vhodná pre chovateľov malej až strednej veľkosti, ktorí majú v lepšom prípade možnosť produkovať vlastné kŕmne plodiny.
Chov prasiat na pastve
O veľkosti pastviny rozhoduje hneď niekoľko premenných, a to hmotnosť zvierat, ďalej hektárový výnos sušiny krmovín na pastvine, dĺžka pastevnej sezóny a množstvo vyprodukovaných výkalov, ktoré by nemalo prekročiť limit organického dusíka uvedený v nitrátovej smernici.
Ako optimálne sa javí využívanie pastviny v ohrádkovom (plôtikovom) systéme, pričom prasatá sú na vymedzenej ploche dovtedy, kým ju nezmenia na rozrytú pláň bez rastlín. Na ohradenie dočasného priestoru sa využívajú elektrické ohradníky, drevené oplotenie, prípadne balíky slamy. Pritom treba zodpovedne minimalizovať riziká kontaktu s voľne žijúcimi zvieratami, ktoré môžu byť zdrojom aj ekonomicky závažných infekčných ochorení (aktuálne afrického moru prasiat).
Podobne ako ostatné zvieratá, aj prasatá treba na pastvine chrániť pred nepriaznivými poveternostným podmienkami a slnkom. Pritom ležovisko musí umožňovať uľahnutie všetkých prasiat naraz. Zvieratá by mali mať neustále k dispozícii dostatočné množstvo kvalitnej vody na napájanie. Krmoviská na prídavok jadra by mali byť skonštruované tak, aby bránili znehodnoteniu krmiva.
Tento systém chovu prasiat prináša okrem úspory nákladov na kŕmenie aj bonus v podobe vyššej kvality finálneho produktu. Najmä vďaka nižšiemu obsahu hydroxyprolínu v svalovine a vyššiemu podielu intramuskulárneho tuku je mäso jemnejšie a krehkejšie.
Výživa prasiat
Pastvina pre prasatá bude mať v porovnaní s plochou určenou prežúvavcom odlišnú skladbu porastu. Na účely pastevného výkrmu prasiat sa zakladajú napríklad ozimné zmesky (s podielom ozimného jačmeňa, ozimného hrachu, mätonohu trváceho, ozimnej pšenice a ozimného hrachora), jarné zmesky (so zastúpením ovsa, hrachora a hrachu) a ďatelinotrávy.
Pastva má síce priaznivý vplyv na zdravotný stav prasiat, na jeho dosiahnutie je však nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.
Súvisiace články
24. augusta 2021
V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.
25. mája 2021
V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.
18. mája 2021
V komerčných chovoch prasiat sa využívajú tak plemená, ktoré vynikajú reprodukčnými parametrami a materskými vlastnosťami, ako aj plemená, ktoré svojmu potomstvu odovzdávajú dobré rastové schopnosti, odolnosť a dobrú kvalitu mäsa. V rámci hybridizačného programu Zväzu chovateľov prasiat, z.s., tak chovatelia pracujú s materskými plemenami (v zastúpení české biele ušľachtilé a česká landrase), a otcovskými plemenami.
19. júna 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.
11. mája 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického…
Súvisiace produkty
PIG UNI 15
Sypký univerzálny koncentrát na výkrm ošípaných, ktorý sa mieša s obilím podľa fázy výkrmu v pomere 11 – 16 %. Je zárukou vysokých prírastkov.
KPK Vital
Profesionálna kompletná kŕmna zmes pre dojčiace prasnice. Svojim zložením podporuje tvorbu mlieka v potrebnej kvalite a množstve.
KPB Vital
Granulované kompletné krmivo pre jalové a gravidné prasnice zaisťujúce všetky potrebné živiny.
A3 MAXI
Kompletná kŕmna zmes na výkrm ošípaných nad 60 kg. Svojím zložením podporuje rýchly rast pri nízkej spotrebe krmiva v priebehu záverečnej fázy výkrmu.
A2 MIDI
Kvalitné granuly na výkrm ošípaných od 35 do 60 kg. Vyváženosť potrebných živín je základom pre výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť.
A1 MINI
Granulovaná kŕmna zmes pre prvú fázu výkrmu ošípaných, teda od 15 do 35 kg živej hmotnosti. Obsiahnuté živiny podporujú výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť ošípaných.
A1 START
Profesionálne krmivo určené pre odstavené prasiatka od 12 kg ž. hm. do 12. týždňa veku. Ideálne naštartuje rast prasiatok. Na toto krmivo sa nadväzuje výkrmovou zmesou A1 Mini alebo koncentrátom Pig UNI 15.
WEANING PELLETS
Preštartér pre prasiatka od 10. dňa veku do 14. dňa po odstave od prasnice. Štruktúra 2 mm granúl zaisťuje bezproblémový príjem a prekonanie odstavového obdobia. Obsahuje okrem iného srvátku a rybiu múčku, čím zaisťuje rýchly rast prasiatok.