Spôsoby chovu sliepok

Sliepka domáca je jedným z najdôležitejších hospodárskych zvierat, ktoré poskytujú úžitok v podobe vajec a mäsa. V súčasnosti sa kladie čoraz väčší dôraz na dobré životné podmienky zvierat. V dôsledku toho sa poľnohospodári už začínajú pripravovať na povinné zmeny v ustajnení nosníc. Nasledujúci článok poskytuje jednoduchý prehľad používaných systémov ustajnenia.

Poľnohospodárske systémy

Klietkový chov

Tento systém bol vyvinutý v druhej polovici minulého storočia. V metodickej príručke s názvom Zásady welfare a nové normy EÚ v chove hydiny, ktorú vydal Výskumný ústav živočíšnej výroby v roku 2004, sa kolektív autorov pod vedením MVDr. Květoslava Košařa zaoberal hodnotením jednotlivých technologických systémov produkcie konzumných vajec. Autori konštatujú, že konvenčné klietky, v ktorých sliepky neprichádzajú do kontaktu s trusom, predstavujú technologický systém, ktorý je vysoko funkčný a minimalizuje nielen negatívne faktory ovplyvňujúce úžitkovosť nosníc, ale aj prostredie v hale (emisie škodlivých stabilných plynov vrátane prachu) a kvalitu vajec (fyzikálne a bakteriologické znečistenie). Činnosť ošetrovateľov spočíva najmä v kontrole systému kŕmenia a napájania a zdravotného stavu nosníc. Dobre vyvinutý technologický systém umožňuje, aby ho obsluhoval ošetrovateľ s minimálnymi zootechnickými znalosťami.

Úsilie aktivistov a ochrancov zvierat bojujúcich za lepšie podmienky chovu však vyústilo do zákazu klietkového chovu v EÚ. Od 1. januára 2027 sa budú nosnice na farmách chovať len vo voliérach alebo v podstielaných halách, ktoré môžu byť kombinované s pevným zastrešeným výbehom alebo vonkajším výbehom.

Podlahový odchov
Nosnice sú ustajnené vo veľkých skupinách v búdkach (s oknami alebo bez nich), kde je na jednej tretine podlahovej plochy podstielka (slama, hobliny, piesok). Kŕmenie aj napájanie je automatické, a to formou žľabových alebo kruhových kŕmidiel a kŕmidiel s kvapkadlom alebo pohárikom. Hniezda na znášanie sú skupinové hniezda s automatickým zberom, na noc sa zatvárajú. Hniezda sú umiestnené nad roštovou podlahou. Výhodou tohto systému je voľný pohyb, ktorý prospieva zdraviu a kondícii nosníc. Umožnením prirodzeného správania sa rieši aj odieranie pazúrov. Zabezpečenie vhodného stabilného prostredia je technicky ľahko realizovateľné. Ponúka dobré pracovné podmienky s možnosťou využitia strojov na odstraňovanie podstielky a trusu. Zvýšená prašnosť spolu s vyššou produkciou stájových plynov a možnosťou priameho kontaktu s trusom však zvyšuje riziko infekčných ochorení. Chov nosníc vo veľkých skupinách neumožňuje stabilnejšie sociálne vzťahy, čo zvyšuje riziko agresívneho správania, ktoré môže viesť ku kanibalizmu. Okrem toho je tento systém ustajnenia náročný z hľadiska udržiavania dobrého stavu podstielky počas celého obdobia znášky a kontroly zdravotného stavu nosníc.

Chov voliér
Ide o kombináciu klietkového chovu a hlbokej podstielky. Spravidla ide o klietkovú konštrukciu s dvoma až štyrmi poschodiami, v ktorej sú nainštalované kŕmidlá, napájadlá a znáškové hniezda. V uličkách medzi dvoma radmi klietkových batérií sa nachádza podstielka. Cez roštovú podlahu pod každou batériou padá trus na dopravný pás, ktorý ho odvádza von z haly. Šikmá podlaha v znáškových hniezdach zabezpečuje, že vajcia sú vyklované na zberný pás, po ktorom nasleduje centrálny dopravník, ktorý vajcia prepravuje na triedenie a označovanie. Medzi výhody tohto spôsobu ustajnenia patrí voľný pohyb, ktorý má pozitívny vplyv na zdravie a kondíciu nosníc. Okrem toho stimuluje prirodzené správanie, zabraňuje zarastaniu pazúrov a znižuje mechanické obrusovanie peria. Vytvorením viacúrovňového prostredia majú sliepky viac možností úniku pred agresívnymi nosnicami. Má však aj nevýhody. Najmä v tom, že vo veľkých skupinách si sliepky nemôžu vytvoriť stabilnejšie sociálne vzťahy, čo sa prejavuje častejšími zraneniami vtákov, ale aj draním peria, čo môže v konečnom dôsledku viesť ku kanibalizmu. Pohyb sliepok tiež zvyšuje prašnosť v prostredí, čo nie je prospešné pre vtáky ani pre personál. Veľký počet sliepok sťažuje monitorovanie ich zdravotného stavu.

Výbehový chov
Predstavuje variant chovu nosníc na podstielke alebo vo voliérach v kombinácii s výbehom. Na bočných stranách kurníkov môžu byť nainštalované prístrešky, pod ktorými je umiestnená podstielka. Výbeh, do ktorého by mali mať sliepky celodenný prístup, im musí zároveň poskytovať úkryt pred slnkom alebo predátormi. Samozrejmosťou je inštalácia vonkajších napájačiek. Pokiaľ ide o výhody tohto systému ustajnenia, pobyt na slnku má priaznivý vplyv na pohybový aparát, pevnosť kostí a kvalitu peria nosníc. Keďže niektoré nosnice sú stále vo výbehu, prostredie v halách je lepšie z hľadiska prašnosti a domácich plynov. Treba však vziať do úvahy aj to, že pri dlhodobom používaní výbehu sa zvyšuje riziko infekčných a parazitárnych ochorení nosníc. Okrem toho môže dôjsť k vyšším stratám nosníc v dôsledku pôsobenia predátorov (zver a dravce) a v neposlednom rade k zvýšeniu podielu mikrobiálne kontaminovaných vajec.

Mobilné hydinárne
Opätovné zavedenie mobilných kurníkov na chov nosníc sa môže zdať retro, ale s klasickými kurníkmi, ktoré u nás zanikli v 60. rokoch minulého storočia, má len málo spoločného. Samotné kurníky sú moderné technologické celky, ktoré nielenže poskytujú hydine náležitý komfort, ale sú aj ľahko ovládateľné a umožňujú sliepkam byť neustále v zeleni. Treba však spresniť, že tento koncept je vhodný pre ekologických chovateľov, ktorí majú k dispozícii poľnohospodársku pôdu.
Kurníky sú spravidla viacpodlažné, s trusovým pásom pod roštovou podlahou na poschodí, kde sliepky húkajú, pijú a kŕmia sa. Z prvého poschodia sliepky zostupujú chodbou do rovnako veľkého spodného priestoru, odkiaľ môžu prejsť vonkajšími dverami do výbehu. V snahe maximalizovať mobilitu spracovateľskej jednotky je všetko napájané elektrickou energiou zo solárnych panelov umiestnených na streche. Podobne aj otváranie a zatváranie znáškových hniezd umiestnených v strešnom podhľade sa ovláda pomocou elektromagnetu, čím sa zabraňuje tomu, aby sliepky hniezdili v hniezdach a znečisťovali podstielku.
Každý kurník má samostatný výbeh a každá sliepka by mala mať k dispozícii minimálne štyri metre štvorcové. Na oplotenie výbehu sa používa elektrický sieťový plot, ktorý je napájaný elektrinou z kurína. V závislosti od vegetačného obdobia, ale najmä od počasia, by sa sliepky mali držať na jednom mieste jeden až dva týždne.

 

Vzhľadom na rastúci tlak na dobré životné podmienky zvierat sa v Európe vyvíjajú a zdokonaľujú systémy ustajnenia pre všetky hospodárske zvieratá. V chove hydiny sa prostredie v maštaliach obohacuje o prvky, ktoré predlžujú kŕmne správanie sliepok, a tým znižujú agresívne správanie, ktoré sa nevyhnutne vyskytuje vo vysokých koncentráciách. Napríklad technologické systémy Winter garden alebo Rondeel, ktoré používajú chovatelia nosníc v Holandsku, možno považovať za druh špičkového welfaristu.

 

Domáci chov

Chov sliepok v záhradách a na dvoroch sa stáva čoraz populárnejším trendom. Ponúka nielen čerstvé a chutné vajcia do kuchyne, ale aj možnosť stráviť čas s nenáročnými a priateľskými zvieratami. Ak uvažujete o tom, že sa pustíte do chovu sliepok, je dôležité, aby ste sa vopred oboznámili s ich špecifickými vlastnosťami a požiadavkami. Základnou požiadavkou na chov sliepok je vhodný priestor. Sliepky potrebujú kurník, ktorý im poskytne úkryt pred nepriaznivým počasím a predátormi. Kurník by mal byť dostatočne veľký, zvyčajne 4 sliepky na 1 m2 podlahovej plochy, ale ak majú viac priestoru, je to pre ne len dobré. Uistite sa, že v kurníku nie je prievan! K základnému vybaveniu kurína patria drevené hniezda – bidlá s priemerom asi 5 cm, na ktorých sliepky spia. Pod hniezda je dobré umiestniť ľahko čistiteľný povrch na ľahké zoškrabávanie trusu. Najmä v zime je vhodné na podlahu kurína rozprestrieť podstielku, ktorou môžu byť hobliny alebo slama. Okrem toho sú nevyhnutnou súčasťou kurína napríklad znáškové hniezda vystlané senom, ktoré by mali byť umiestnené na opačnej strane ako vchod, aby mali sliepky pokoj. Odporúča sa veľkosť hniezda 30 x 30 cm, ale závisí to od plemena. Súčasťou kurína je samozrejme aj kŕmidlo a napájačka. Tu odporúčame používať závesné napájačky, ktoré nie sú v kontakte s podlahou a znižujú tak znečistenie vody. Pre sliepky je dôležitý aj výbeh, kde sa môžu voľne pohybovať a hrabať v zemi. Veľkosť výbehu by mala zodpovedať počtu sliepok, minimálne 4 metre štvorcové na jednu sliepku.

Činnosti chovateľa zahŕňajú každodenné čistenie kurína a výbehu, kŕmenie, výmenu pitnej vody a ďalšie činnosti. V súčasnosti je však možné kúpiť na trhu chovateľské zariadenie, ktoré umožňuje chovateľovi odísť na dovolenku. Patria sem kŕmidlá, sudové napájačky, automatické dvere do kurína atď.

Súvisiace články

22. mája 2024

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Sliepka domáca je jedným z najdôležitejších hospodárskych zvierat, ktoré poskytujú úžitok v podobe vajec a mäsa. V súčasnosti sa kladie čoraz väčší dôraz na dobré životné podmienky zvierat. V dôsledku toho sa poľnohospodári už začínajú pripravovať na povinné zmeny v ustajnení nosníc. Nasledujúci článok poskytuje jednoduchý prehľad používaných systémov ustajnenia.

19. februára 2024

Zverejnil: Tým Energys Hobby

V posledných rokoch sa zvýšila popularita chovu nosníc v domácich podmienkach. Tento trend môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Jedným z nich je určite hľadanie kvalitných potravín, snaha o udržateľnejší životný štýl a túžba ľudí po väčšej nezávislosti. Chov nosníc v domácich podmienkach tiež umožňuje majiteľom mať kontrolu nad podmienkami, v ktorých sú zvieratá chované, a…

26. októbra 2022

Sliepky sú najpočetnejším vtáčím druhom vôbec, majú 26 miliárd chovných zástupcov. Nie je prekvapením, že sa delia do niekoľkých skupín podľa rôznych hľadísk. Ktoré rozdelenie je najrozšírenejšie a ktoré plemená sliepok by ste mali určite poznať?

3. októbra 2022

Pri chove sliepok sa možno pýtate, ako dlho vlastne sliepka žije. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Vždy to závisí od viacerých faktorov – niektoré môžete ovplyvniť, niektoré, bohužiaľ, nie. Ako môžete prispieť k dlhému životu vašich sliepok a ako funguje život sliepok?

17. júna 2022

Zdravie vašich sliepok je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste mali pri chove dbať. Ak kŕdľu niečo chýba alebo má zdravotný problém, prejaví sa to poklesom znášky alebo zmenou správania. Jednou z takýchto situácií je napadnutie čmeliakmi. Ako identifikovať a vyhnať tohto parazita zo života vašich operených priateľov?

Súvisiace produkty

HYDINA UNI 30

Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.

NOSNICA REPRO

Granulované krmivo pre plemenné nosnice, Podpora vyššej liahnivosti a zdarného vývoja embrya (zvýšený obsah vybraných látok). Nosnice musia mať voľný prístup k dostatočnému množstvu neškodnej pitnej vody.

NOSNICA GOLD

Granulované krmivo pre nosnice ve znáške. Podpora vysokej znášky vajec s tvrdou škrupinou a krásnou farbou žĺtku. Nadväzuje po skrmovanie zmesi Kure MIDI. Orientačná spotreba krmiva na 1 rok sa pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

Nosnica klasik

Sypká kŕmna zmes určená pre nosnice v znáške. Svojou hrubo šrotovanou štruktúrou prispieva k maximálnej úžitkovosti.

KURČA MIDI

Od 5. týždňa do konca 20. týždňa veku sliepok. Nadväzuje na skrmovanie zmesi Kuře MINI. Svojím zložením napomáha k správnemu rozvoju organizmu a budúcej vysoké úžitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrába sa v dvojakej forme, granulovanej a sypkej.

KURČA MINI

Drvená kŕmna zmes bez antikokcidika. Vhodná na odchov sliepok nosného typu do konca 4. týždňa veku. Obsahuje vyvážený pomer živín podporujúci správny vývoj kurčiat. Na odchov kurčiat je nasledujúca zmes KUŘE MIDI.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať