NÁVŠTEVA U CHOVATEĽA PÁNA ČADILA

„Nemusím mať strach z chorôb a hľadať rôzne liečivé prípravky,“ konštatuje chovateľ pán Čadil. Ide o zásadnú tému mnohých chovateľov, ktorú spoločnosť De Heus reflektuje vo svojej ponuke. Skúsenosť pána Čadila s krmivami spoločnosti De Heus dokladá, že nie je potrebné pridávať do vody či zmesi ďalšie kokcidiostatiká. Granuly De Heus totiž už príslušné kokcidiostatiká obsahujú.

1. AKO DLHO SA VENUJETE CHOVATEĽSTVU?

V  13 rokoch som začal s chovom králikov a registrovaným chovateľom som už 52 rokov. V organizácii nás je aktívnych len 11, sme dôchodkového veku a nikoho mladého nemáme. Chovám tiež holuby, som členom Klubu Koburských škovránkov a Rimanov.

2. S AKÝM PLEMENOM STE ZAČÍNALI A KTORÉ MÁTE TERAZ?

Začínal som s chovom Činčíl veľkých a Moravskými modrými. Naďalej s ním pokračujem, navyše mám Zakrpatené barany divoko sfarbené, biele modrooké a červenooké. Vo voliérach pre holuby chovám Koburské škovránky, Benešovské holuby modré, Moravské pštrosy a Modenky.

3. ČO JE PRE DANÉ PLEMENO ŠPECIFICKÉ? JE ŤAŽKÉ NA CHOV?

Na chove králikov nie je nič špecifické. Len je dôležité, aby vystavované zvieratá spĺňali plemenné znaky, požadovanú hmotnosť, farbu a štruktúru srsti.

Naopak je to pri chove Koburských škovránkov (holub), pri ktorých sa najviac sleduje hmotnosť a postava. Pri jednotlivých varietach (spolu 3 – škvrnitá (kapratá), bezpruhová a pruhová) sa dbá na kresbu, farbu pruhov a tmavosť letiek. Občas je náročné nájsť takých jedincov, aby to všetko spĺňali, boli vhodní na ďalšiu reprodukciu a v chove sa tieto typové vlastnosti dedili z generácie na generáciu.

4. AKÉ OCENENIA STE ZÍSKALI? A KTORÉ SI NAJVIAC CENÍTE?

Najviac si vážim tieto ceny: Medzinárodný šampión z Medzinárodnej výstavy holubov INTERTAU v Brne v roku 1986, Európsky šampión z výstavy vo Welse v Rakúsku. Na klubových súťažiach som získal tiež rad titulov šampión a rôzne čestné ceny z národných výstav.

5. AKÉ PLEMENO BY STE ODPORÚČALI ZAČÍNAJÚCIM CHOVATEĽOM?

Odporúčal by som Modenky a z králiky Činčily veľké alebo Moravské modré.

6. AKO STE SPOKOJNÝ S KŔMENÍM ENERGYS HOBBY? AKO DLHO NÍM KŔMITE?

Krmivá pre králiky, nosnice, brojlery a holuby som už kupoval v časoch, keď fungoval podnik Zemědělské služby Běstovice. Od roku 2009, keď spoločnosť De Heus a.s. kúpila túto spoločnosť, som mal problémy s distribúciou krmív ku mne domov, ktoré sa onedlho vďaka pomoci pána Jaroša, Skolila, Davida a Fixu odstránili.

S krmivom značky Energys Hobby som veľmi spokojný nielen ja, ale aj chovatelia z našej organizácie. Ja osobne odoberám produkty Králík Champion, Králík Klasik, Králík Gold Forte, Nosnice Klasik, Brojler Mini Forte, Brojler Midi Forte a pre holuby kupujem granuly Holub Premium, ktoré sú pre holúbätá skvelé. Mám s nimi tie najlepšie skúsenosti.

Na krmivách spoločnosti De Heus si cením to, že nemusím králikom pridávať do vody či zmesi ďalšie liečivá proti kokcidióze, pretože sú už obsiahnuté v granulách. Vďaka tomu nemusím mať strach z chorôb a hľadať rôzne liečivé prípravky. Skúšal som jeden čas i krmivá z Nemecka spoločnosti OVATOR, ale nebolo to ono, proti chorobám to králiky príliš neochraňovalo.

7. AKÚ PODÁVATE KRÁLIKOM DENNÚ DÁVKU? MIEŠATE GRANULY S INÝMI OBILNINAMI, PRÍP. V AKOM POMERE?

Mláďatá kŕmim len samotnými granulami, dospelým dávam zmes granúl, jačmeňa a ovsa. V pokojovej fáze miešam v pomere 1 diel jačmeňa a ovsa + 3 diely granúl. Pri gravidných samiciach používam pomer 1:2. Množstvo krmiva odhadujem na 80 g/kus/deň.

8.

Áno, skôr keď existovalo ešte NDR, sme navštevovali zahraničné výstavy. Kupovali sme si tam chovné kusy, ktoré nie sú príbuzné. Keďže na prevoz kúpených zvierat cez hranice muselo byť od Ministerstva poľnohospodárstva povolenie na vývoz a ešte vypisovať colné vyhlásenia, čo všetko vezieme, tak sme niekoľkokrát pašovali kúpené holuby a králiky cez hranice. Schovávali sme ich rôzne po aute do medzier, pod sedačky a do rezervy, tak aby neboli vidieť a dúfali, že na hraniciach na ne neprídu. Bol to adrenalín a zažili sme pri tom veľa stresových situácií.

Pamätám sa, že sme raz prevážali králiky a ja som do colného vyhlásenia napísal králik. Na hraniciach nás zastavili a colník pri kontrole sa ma na toho králika spýtal, či je čokoládový. Našťastie som len prikývol a ďalej nás nekontrolovali. Keby som to neurobil, tak by som sa mohol s kúpeným králikom rozlúčiť a ešte k tomu zaplatil tučnú pokutu.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať