Plemená a hybridy sliepok

Ak sa sliepky chovajú na produkciu vajec, potom je prirodzeným cieľom chovateľa mať ich od jednej sliepky čo najviac pri čo najnižších nákladoch. Na tento účel sa v komerčných chovoch využívajú výhradne špeciálne vyšľachtené hybridné kombinácie nosného typu sliepok, ktoré dosiahnete krížením rôznych genetických línií čistokrvných plemien. Tieto hybridy si tak z každej línie nesú požadované vlastnosti vo svojej genetickej informácii, ako napr. vysoká znáška, kvalitná škrupina, veľkosť vajec a pod. Na druhej strane, v záujmových chovoch (malochovoch) sa chovajú spravidla čistokrvné plemená, a to nielen na už zmieňované úžitkové účely, ale aj na okrasné alebo terapeutické účely. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri sliepkach, ktoré majú spoločných divých predkov v Ázii, bolo vyšľachtených približne dvesto plemien.

Nosné hybridy sliepok využívané v komerčných chovoch

Pokiaľ ide o finálne hybridy nosných typov sliepok, na profesionálnych farmách sa najčastejšie využívajú Lohmann Brown, Lohmann White, Bovans Brown, Dekalb White a ISA Brown. Ak sa dodržiavajú odporúčania šľachtiteľských firiem týkajúce sa odchovu a chovu (t. j. výživa, teplotné a vlhkostné podmienky, svetelný režim, stajňové emisie atď.), možno očakávať štandardnú úžitkovosť nosníc okolo 350 až 450 vajec za znáškový cyklus. Zvyčajne trvá 50 až 80 týždňov.

Plemená sliepok využívané v malochovoch

Výsledkom cieleného šľachtenia je veľké množstvo plemien sliepok, ktoré majú na rozdiel od komerčne využívaných hybridných kombinácií síce nižšiu znášku, ale na druhej strane si zachovali schopnosť vysedieť kuriatka, sú odolnejšie voči podmienkam prostredia, sú nenáročné na výživu, majú atraktívny vzhľad atď.

Podľa vzorkovnice plemien hydiny z roku 2006 sa v Českej republike chová 144 plemien kury domácej, a to vrátane 75 plemien zakrpatených a zdrobnených sliepok.

Základné rozdelenie jednotlivých plemien:

Nosné plemená reprezentujú ľahké temperamentné sliepky s hmotnosťou do dvoch kilogramov. Typickými predstaviteľmi tohto typu sliepok sú napríklad leghornky, vlašky a sliepky české zlaté kropenaté (tzv. české kropenky).

Stredne ťažké plemená majú kombinovanú úžitkovosť, respektíve okrem vysokej znášky sú aj dobre osvalené. V porovnaní s nosnými plemenami dospievajú neskôr a dosahujú vyššiu hmotnosť – 2 až 2,5 kg pri sliepkach a až do 3,5 kg pri kohútoch. Do tejto skupiny patria napríklad rodajlendky, hempšírky, sasexky, plymutky, velsumky či amroksky.

Ťažké plemená sliepok sa vyznačujú veľkým telesným rámcom a hmotnosťou od 3,5 do 5 kg. Patria sem napríklad brahmanky, kočinky, langšanky a orpingtonky.

Rozlišujeme tiež bojové plemená, ktoré boli vyšľachtené na využitie pri kohútích zápasoch, čo okrem iného znamená, že ide o dobre osvalené sliepky. Sú to napríklad kornyšky, asilky, malajské a bojovníčky (indické, šamo, košamo, madraské, novoanglické). Patrí sem však aj sliepka ayam cemani vyšľachtená v Indonézii, konkrétne na Jáve v dedine Cemani, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Surakarta. Táto sliepka kvôli genetickej mutácii nazývanej fibromelanóza vyzerá, akoby práve preletela komínom. Jej perie a koža sú totiž čierne, a ak by ste ju spracovávali v kuchyni, zistili by ste, že mäso a vnútorné orgány má tiež čierno sfarbené. Vajíčka však majú štandardne krémovú škrupinu.

Plemená so zvláštnymi znakmi sa chovajú predovšetkým pre ich atraktívny exteriér, či už v podobe chocholu a fúzov, ako aj štruktúry peria. Napríklad tzv. hodvábnu štruktúru vytvárajú perá s mäkkými stvolmi a lúčmi bez pevne spojených vlajok. Medzi plemená so zvláštnymi znakmi patria araukany, paduánky, holanďanky, holokrčky, fénixky či hodvábničky.

Zdrobnené a zakrpatené plemená boli vyšľachtené z väčšiny základných plemien, ale líšia sa malým telesným rámcom a nízkou hmotnosťou. Zatiaľ čo v zdrobnenej verzii sú pomerne bežné velsumky, vlašky, plymutky či vyandotky, zo zakrpatených plemien sa chovajú napríklad sebritky, antverpčanky alebo rousné zakrpatené.

Samostatnou skupinou sú národné plemená sliepok. Okrem jediného pôvodného českého plemena – českej sliepky zlatokropenatej – je v Národnom programe uchovania a využitia genetických zdrojov hospodárskych zvierat zaradených devätnásť línií nosného typu hybridných sliepok z uznaných šľachtiteľských chovov Moravia, Dominant a Horal. Tieto nosné hybridy boli vyšľachtené na účely malochovov. To znamená, že ide o sliepky, ktoré dobre znášajú miestne klimatické podmienky pri zachovaní relatívne vysokej produkcie vajec, sú nenáročné na výživu a majú pokojnú povahu. K dispozícii je mnoho variantov s rôznym sfarbením peria alebo škrupiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Súvisiace články

8. apríla 2025

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Ak sa sliepky chovajú na produkciu vajec, potom je prirodzeným cieľom chovateľa mať ich od jednej sliepky čo najviac pri čo najnižších nákladoch. Na tento účel sa v komerčných chovoch využívajú výhradne špeciálne vyšľachtené hybridné kombinácie nosného typu sliepok, ktoré dosiahnete krížením rôznych genetických línií čistokrvných plemien. Tieto hybridy si tak z každej línie nesú…

22. mája 2024

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Sliepka domáca je jedným z najdôležitejších hospodárskych zvierat, ktoré poskytujú úžitok v podobe vajec a mäsa. V súčasnosti sa kladie čoraz väčší dôraz na dobré životné podmienky zvierat. V dôsledku toho sa poľnohospodári už začínajú pripravovať na povinné zmeny v ustajnení nosníc. Nasledujúci článok poskytuje jednoduchý prehľad používaných systémov ustajnenia.

19. februára 2024

Zverejnil: Tým Energys Hobby

V posledných rokoch sa zvýšila popularita chovu nosníc v domácich podmienkach. Tento trend môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Jedným z nich je určite hľadanie kvalitných potravín, snaha o udržateľnejší životný štýl a túžba ľudí po väčšej nezávislosti. Chov nosníc v domácich podmienkach tiež umožňuje majiteľom mať kontrolu nad podmienkami, v ktorých sú zvieratá chované, a…

26. októbra 2022

Sliepky sú najpočetnejším vtáčím druhom vôbec, majú 26 miliárd chovných zástupcov. Nie je prekvapením, že sa delia do niekoľkých skupín podľa rôznych hľadísk. Ktoré rozdelenie je najrozšírenejšie a ktoré plemená sliepok by ste mali určite poznať?

3. októbra 2022

Pri chove sliepok sa možno pýtate, ako dlho vlastne sliepka žije. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Vždy to závisí od viacerých faktorov – niektoré môžete ovplyvniť, niektoré, bohužiaľ, nie. Ako môžete prispieť k dlhému životu vašich sliepok a ako funguje život sliepok?

Súvisiace produkty

HYDINA UNI 30

Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.

NOSNICA REPRO

Granulované krmivo pre plemenné nosnice, Podpora vyššej liahnivosti a zdarného vývoja embrya (zvýšený obsah vybraných látok). Nosnice musia mať voľný prístup k dostatočnému množstvu neškodnej pitnej vody.

NOSNICA GOLD

Granulované krmivo pre nosnice ve znáške. Podpora vysokej znášky vajec s tvrdou škrupinou a krásnou farbou žĺtku. Nadväzuje po skrmovanie zmesi Kure MIDI. Orientačná spotreba krmiva na 1 rok sa pohybuje od 50 – 60 kg/kus.

NOSNICA KLASIK

Sypká kŕmna zmes určená pre nosnice v znáške. Svojou hrubo šrotovanou štruktúrou prispieva k maximálnej úžitkovosti.

KURČA MIDI

Od 5. týždňa do konca 20. týždňa veku sliepok. Nadväzuje na skrmovanie zmesi Kuře MINI. Svojím zložením napomáha k správnemu rozvoju organizmu a budúcej vysoké úžitkovosti. Neobsahuje kokcidiostatikum. Vyrába sa v dvojakej forme, granulovanej a sypkej.

KURČA MINI

Drvená kŕmna zmes bez antikokcidika. Vhodná na odchov sliepok nosného typu do konca 4. týždňa veku. Obsahuje vyvážený pomer živín podporujúci správny vývoj kurčiat. Na odchov kurčiat je nasledujúca zmes KUŘE MIDI.

Aktualita

Stiahnite si 2. časť e-booku o králikoch – choroby

Chov králíkov bohužiaľ nie je len o krásnych chvíľach. Pripravili sme druhý diel e-booku zameraný na choroby králikov. Nájdete v nich najčastejšie choroby, ktoré vás pri chove králikov môžu stretnúť.

27. decembra 2022
Čítať