Otlaky na končatinách králikov – nekonečný problém?
Jedným zo špecifických znakov králika je osrstenie nášľapných plôch končatín, pričom tento jav je medzi cicavcami pomerne ojedinelý. Medzi chovateľmi králikov, najmä výstavných, sú však známe aj prípady, keď dochádza ku vzniku tzv. otlakov. Tie môžu narušiť pohyb zvierat a v prípade, že nebudú liečené, môžu spôsobiť veľké zdravotné komplikácie.
Ako to vyzerá?
Otlaky na končatinách sa môžu prejaviť v rôznej miere. V prvej fáze nemusia byť zreteľne viditeľné a sú skryté pod srsťou. To sa dá označiť za kritické štádium, keďže ľahko uniknú pozornosti chovateľa. V nasledujúcej fáze dochádza k zrednutiu a vypadaniu chlpov, stuhlosti a sčerveneniu kože s bolestivosťou nášľapných plôch končatín. V pokročilých fázach choroby králik často nemá tendenciu k pohybu. Častejšie bývajú postihnuté panvové končatiny, ale ani hrudné končatiny nie sú, najmä v poslednom čase, prílišnou výnimkou.
Príčiny
Na vzniku tzv. chronickej pododermatitídy sa môže podieľať celý rad genetických a vonkajších faktorov, ktoré je potrebné zvážiť v rámci „boja s otlakmi“. Za najpodstatnejšie možno označiť napríklad:
Plemeno
K prejavom otlakov sú vnímavé najmä ťažšie plemená králikov. Ďalej sú to krátkosrsté (rexovité) plemená. Práve pri týchto skupinách plemien preto možno odporučiť skôr plnú než roštovú podlahu.
Kondícia zvierat
Prípady otlakov sa vyskytujú častejšie u obéznych králikov s nevhodným zložením kŕmnej dávky či neadekvátnou kŕmnou technikou (prekrmovanie).
Vek zvierat
V chovateľskej praxi sa s otlakmi stretávame najmä u dospelých a starších králikov. Prípady klinického prejavu otlakov u mláďat sú ojedinelé.
Technologický charakter podláh
Výskyt otlakov je tradične prisudzovaný technologickej konštrukcii podlahy ustajňovacieho priestoru s tým, že často sa v tomto smere vytýka roštová podlaha, nemusí to však platiť výhradne. Roštová podlaha jednoznačne zabezpečuje výrazne vyššiu zoohygienickú úroveň. Rošty môžu byť vyrobené z rôznych materiálov – najčastejšie kovu či plastu. Zvlášť v prípade roštov z plastu hrá podstatnú rolu kvalita (tvrdosť) a tvar (povrch) plastu, a to aj s ohľadom na prípadný nežiaduci okus králikmi. Pri kovových roštoch možno odporučiť inštaláciu plastovej ochrannej vložky, ktorá pokryje kovové drôty, čím čiastočne možno obmedziť či znížiť výskyt otlakov.
Vlhkosť a teplota substrátu
Riziko výskytu otlakov výrazne zvyšuje nežiaduca zvýšená vlhkosť a teplota podstielky a následná možnosť ich sekundárnej infekcie. Predovšetkým v letných mesiacoch je vhodné častejšie čistiť koterce, aby králiky mali zabezpečenú relatívne suchú podstielku.
Zdravotný stav pazúrikov
Pomerne málo diskutovanou témou, ktorá má vplyv na výskyt otlakov u králikov, je dĺžka a zdravotný stav pazúrikov. Nezastrihnuté, dlhé pazúriky krivia prsty králika, dochádza k nesprávnemu zaťaženiu končatiny a bolestivej chôdzi (hlavne u obéznych jedincov), pričom sa zvyšuje riziko výskytu či modulácie otlakov.
Individualita zvieraťa
Ako zásadný aspekt možno označiť i samotnú individualitu zvieraťa. Z praxe sú nezriedka známe prípady, keď sa otlaky vyskytli len u niekoľkých králikov – súrodencov z jedného hniezda, aj keď boli ustajnené v rovnakom technologickom systéme s podobným kŕmením.
V tomto smere je teda podstatné nielen ustajnenie a kŕmenie, ale aj vykonávanie dôslednej selekcie zvierat, ktoré hodláme ďalej využiť v chove.
Súvisiace články
10. apríla 2024
Zverejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…
30. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.
24. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde
2. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.
13. júla 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).
Súvisiace produkty
KRÁLIK ZDROBNENÝ
Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.
KRÁLIK CHAMPION
Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.
KRÁLIK GOLD FORTE
Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLIK KLASIK FORTE
Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.
KRÁLIK KLASIK
Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.
KRÁLIK ŠTART
Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.