Otcovské plemená prasiat a syntetické línie
V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.
Na začiatku sedemdesiatych rokov sa jatočná prasatá produkovali podľa hybridizačného programu, ktorého podstatou bolo využitie efektu hybridizácie cieľavedomým medziplemenným krížením. Išlo najmä o troj- alebo štvorplemenné kríženie, kde základom boli prasnice kríženky F1 generácie, na ktoré sa pripárovali kance plemien s vyššou mäsovou úžitkovosťou. A keďže tieto kance sa používajú ako otcovia prasiatok určených na výkrm, tieto plemená sa označujú ako otcovské. Základ otcovských plemien v Českej republike položili pred päťdesiatimi rokmi importované zvieratá reprezentujúce plemená duroc, hampshire a belgická landrase.
Duroc
Plemeno duroc (D) bolo do Českej republiky dovezené z USA. Ide o prasatá stredného až väčšieho telesného rámca, veľmi pevnej konštitúcie, kompaktnej telesnej stavby, primerane mohutné a s pevnou kostrou. Jeho plemenným znakom je plášťovo hrdzavo červené sfarbenie v širokej škále odtieňov. Ucho majú primerane dlhé, poloklopené. U jatočných zvierat je mäsový úžitkový typ vo všetkých najdôležitejších mäsových partiách výrazne vyjadrený. Kvalita mäsa je veľmi dobrá. Okrem mäsovej úžitkovosti sa od duroca požaduje aj veľmi dobrá rastová intenzita a konverzia živín.
Hampshire
Aj plemeno hampshire (H) bolo do Českej republiky prvýkrát importované zo Spojených štátov amerických. Má stredný až väčší telesný rámec, pevnú konštitúciu, pevnú telesnú stavbu a primerane silnú kostru. Hlavu má ľahšiu, ucho vzpriamené. Pre toto plemeno je typické sýto čierne sfarbenie s bielym sedlom, ktoré pokrýva oblasť pliec a obe hrudné končatiny. Mäsový úžitkový typ je dobre vyjadrený vo všetkých najdôležitejších mäsových partiách s dobrou kvalitou mäsa. Vyniká dobrou intenzitou rastu pri prijateľnej konverzii živín.
Belgická landrase
Plemenné zvieratá prasiat belgická landrase (BL) sa do Českej republiky doviezli z Belgicka a bývalej SRN. Ide o plemeno stredného až väčšieho telesného rámca s pevnou, dostatočne mohutnou kostrou. Hlavu má ľahkú, ucho klopené. Rozhodujúce mäsové partie sú výborne vyjadrené mäsovým úžitkovým typom s mediálnou chrbtovou ryhou prechádzajúcou až na zadok. Plemeno sa navyše cení vďaka dosahovaniu veľmi dobrých parametrov vo výkrme. Sfarbenie kože aj štetín je biele.
S uvoľnením centrálneho riadenia plemenitby po novembri 1989 boli dovezené ďalšie otcovské plemená, a to biele otcovské a pietrain.
Biele otcovské
Plemeno biele otcovské (BO) dovezené z Anglicka reprezentovalo otcovskú líniu Large White. Rozdiel spočíva v úžitkovom type, kde sa požaduje suché vyjadrenie mäsového úžitkového typu s mediálnou ryhou na chrbte a zadku. Sfarbenie kože aj štetín má biele, telesný rámec je stredný až väčší s pevnou kostru (o niečo mohutnejší než v prípade materskej línie). Sledovaným parametrom je veľmi dobrá rastová schopnosť a výborná konverzia živín.
Pietrain
Plemeno pietrain (Pn) sa do Českej republiky doviezlo z vtedajšej SRN, kde vyšľachtili moderné plemeno väčšieho telesného rámca bez náchylnosti na stres. Ide o typicky otcovské plemeno s najvyššou mäsovou úžitkovosťou. Vyznačuje sa stredným až väčším telesným rámcom s pevnou a dostatočne mohutnou kostrou. Hlavu má ľahšiu, uši vzpriamené. Pre plemeno je charakteristické čiernobiele, respektíve škvrnité sfarbenie. Zvieratá zaraďované do plemenitby majú výrazne mäsový, sucho vyjadrený úžitkový typ s vynikajúcim osvalnením všetkých dôležitých mäsových partií a mediálnou chrbtovou ryhou končiacou pri koreni chvosta.
Syntetické línie
Pevná konštitúcia u duroca, výborné výkrmové vlastnosti u bieleho otcovského a vysoká mäsová úžitkovosť u pietraina stáli za vznikom otcovských syntetických línií. Chovateľská verejnosť tak začala pracovať s otcovskými líniami SL 34 (BO x D, D x BO), SL 38 (D x Pn, Pn x D), SL 48 (BO x Pn, Pn x BO), prípadne SL 68 (H x Pn, Pn x H), ktoré poskytovali možnosť uspokojiť tak požiadavky producentov, ako aj spracovateľov.
Súvisiace články
24. augusta 2021
V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.
25. mája 2021
V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.
18. mája 2021
V komerčných chovoch prasiat sa využívajú tak plemená, ktoré vynikajú reprodukčnými parametrami a materskými vlastnosťami, ako aj plemená, ktoré svojmu potomstvu odovzdávajú dobré rastové schopnosti, odolnosť a dobrú kvalitu mäsa. V rámci hybridizačného programu Zväzu chovateľov prasiat, z.s., tak chovatelia pracujú s materskými plemenami (v zastúpení české biele ušľachtilé a česká landrase), a otcovskými plemenami.
19. júna 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.
11. mája 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického…
Súvisiace produkty
PIG UNI 15
Sypký univerzálny koncentrát na výkrm ošípaných, ktorý sa mieša s obilím podľa fázy výkrmu v pomere 11 – 16 %. Je zárukou vysokých prírastkov.
KPK Vital
Profesionálna kompletná kŕmna zmes pre dojčiace prasnice. Svojim zložením podporuje tvorbu mlieka v potrebnej kvalite a množstve.
KPB Vital
Granulované kompletné krmivo pre jalové a gravidné prasnice zaisťujúce všetky potrebné živiny.
A3 MAXI
Kompletná kŕmna zmes na výkrm ošípaných nad 60 kg. Svojím zložením podporuje rýchly rast pri nízkej spotrebe krmiva v priebehu záverečnej fázy výkrmu.
A2 MIDI
Kvalitné granuly na výkrm ošípaných od 35 do 60 kg. Vyváženosť potrebných živín je základom pre výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť.
A1 MINI
Granulovaná kŕmna zmes pre prvú fázu výkrmu ošípaných, teda od 15 do 35 kg živej hmotnosti. Obsiahnuté živiny podporujú výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť ošípaných.
A1 START
Profesionálne krmivo určené pre odstavené prasiatka od 12 kg ž. hm. do 12. týždňa veku. Ideálne naštartuje rast prasiatok. Na toto krmivo sa nadväzuje výkrmovou zmesou A1 Mini alebo koncentrátom Pig UNI 15.
WEANING PELLETS
Preštartér pre prasiatka od 10. dňa veku do 14. dňa po odstave od prasnice. Štruktúra 2 mm granúl zaisťuje bezproblémový príjem a prekonanie odstavového obdobia. Obsahuje okrem iného srvátku a rybiu múčku, čím zaisťuje rýchly rast prasiatok.