Ošípané
Pôrody a starostlivosť o mláďatá u králikov, vhodná forma krmivá pre nosnice; to sú témy, ktoré vás zaujímajú. Nech chováte zvieratá pre potešenie alebo hospodársky úžitok, vždy vám ponúkneme užitočné a praktické informácie. Starostlivo vyberáme témy týkajúce sa správneho chovu a starostlivosti. Radi sa s vami podelíme o nové poznatky, zaujímavé prípady a odborné odporúčania. Príspevky môžete šikovne filtrovať podľa kategórií.
Plemená ošípaných používané v biošľachtení
24. augusta 2021
V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.
Otcovské plemená prasiat a syntetické línie
25. mája 2021
V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.
Materské plemena prasiat chované v Českej republike
18. mája 2021
V komerčných chovoch prasiat sa využívajú tak plemená, ktoré vynikajú reprodukčnými parametrami a materskými vlastnosťami, ako aj plemená, ktoré svojmu potomstvu odovzdávajú dobré rastové schopnosti, odolnosť a dobrú kvalitu mäsa. V rámci hybridizačného programu Zväzu chovateľov prasiat, z.s., tak chovatelia pracujú s materskými plemenami (v zastúpení české biele ušľachtilé a česká landrase), a otcovskými plemenami.
Výkrm prasiat
19. júna 2020
Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.
Vonkajší chov prasiat
11. mája 2020
Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického…
Chov ošípaných
15. apríla 2020
Ošípané sprevádzajú človeka odnepamäti. Podľa niektorých zdrojov sa začali chovať predovšetkým na mäso už v deviatom tisícročí pred naším letopočtom, keď sa domestikovali. Z voľného chovu sa postupne presunuli do uzavretých stajní. Ako prebieha chovateľská rutina v chove ošípaných?