Leto a králiky alebo Ako eliminovať tepelný stres?
V tomto roku zažívame niekoľko veľmi sparných dní. Vysoké teploty neprospievajú chovným králikom a spôsobujú im tepelný stres. Existuje niekoľko odporúčaní, ako tento negatívny stav eliminovať a udržať zvieratá v dobrej zdravotnej kondícii.
Teplotné optimum je pre dospelého, zdravého králika približne 15 – 17 °C. Králik bez väčších problémov dokáže regulovať svoju telesnú teplotu v prostredí, v ktorom je teplota vzduchu približne 5 až 22 °C. Pri vyšších alebo nižších teplotách je nutné významné zapojenie termoregulačných mechanizmov, ktorými sa králik ochladzuje (v teplejšom prostredí) alebo sa snaží zahriať (v chladnejšom prostredí). Z hľadiska prirodzenej životnej stratégie králik oveľa lepšie znáša nižšie než vyššie teploty. Vzhľadom na to, že sa nemôže efektívne potiť, má len obmedzené možnosti termoregulácie v letnom období. Z praxe drobného chovu králikov možno odporúčať tieto príklady eliminácie pôsobenia tepelného stresu.
Stanovisko králikárne
Vonkajšiu králikáreň je vhodné umiestniť podľa možností do trvalého tieňa (napr. pod veľký strom, pod presahujúcu strechu a pod.). Ak to konkrétne chovateľské a priestorové podmienky umožňujú, priečelie králikárne smerujeme na východ až juhovýchod. Na králiky bude priamo dopadať len mierne ranné slnečné svetlo. Zdá sa, že najideálnejšie je využitie starých poľnohospodárskych stavieb (stodoly) s vysokou kubatúrou vzduchu a tendenciou udržať relatívne nemennú mikroklímu.
Izolačný materiál na streche králikárne
Pri stavbe vonkajšej králikárne by sa nemalo podceňovať použitie izolačného materiálu medzi strechou králikárne a stropom horného koterca. Osvedčila sa dôkladne inštalovaná sklená vata či dostatočná vrstva polystyrénu. Tým znížime množstvo tepla prenikajúce cez strechu (nezriedka bohužiaľ plechovú, ktorá sa rýchlo zahreje) do priestoru koterca.
Častejšie čistenie kotercov s plnou podlahou
Pri realizácii plných podláh s podstielkou v kotercoch postupne dochádza k hromadeniu použitej podstielky. V prípade menej častého čistenia kotercov sa v letnom období substrát podstielky sám zahrieva a králika tak ohrozuje teplo nielen zo vzduchu, ale aj od podlahy. Preto je v lete vhodné častejšie (1× týždeň) čistenie kotercov. Králiky tak budú aj vo väčšej čistote (hlavne svetlo sfarbené plemená).
Reprodukčný pokoj
Gravidné králice a králičky po pôrode majú vyššiu úroveň metabolizmu, a sú teda náchylnejšie na pôsobenie (nielen) tepelného stresu. Preto je jedným z odporúčaní obmedzenie pripárovania králikov. Okrem toho v letnom období majú králice prirodzene horšiu schopnosť gravidity.
Inštalácia tzv. odpočívadiel
Vynikajúcou a lacnou prevenciou proti tepelnému stresu sú tzv. odpočívadlá. Ide o dosky široké približne 15 – 25 cm (podľa plemena), umiestnené asi 20 cm nad zemou v zadnej časti koterca. Králiky ich s obľubou využívajú na odpočinok a ochladenie. Odpočívadlá môžu byť plné alebo perforované.
Zvlhčenie vzduchu
Teplota a vlhkosť vzduchu sú neoddeliteľne spojené a pôsobia spoločne. V horúcich letných dňoch, keď je vlhkosť vzduchu nižšia (asi 40 – 50 %) sa osvedčilo dôkladné pokropenie priestoru pred priečelím králikárne, 2× až 3× za deň. Odparujúca sa voda má ochladzujúci pocitový efekt.
Súvisiace články
10. apríla 2024
Zverejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…
30. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.
24. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde
2. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.
13. júla 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).
Súvisiace produkty
KRÁLIK ZDROBNENÝ
Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.
KRÁLIK CHAMPION
Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.
KRÁLIK GOLD FORTE
Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLIK KLASIK FORTE
Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.
KRÁLIK KLASIK
Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.
KRÁLIK ŠTART
Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.