Landeská hus

Chovali ju oddávna v kraji Landais v južnom Francúzsku. Je to statná, stredne ťažká, rýchlo rastúca hus pokojného temperamentu, tvrdej konštitúcie, s kompaktným, pevne stavaným telom neseným mierne šikmo nahor, vhodná na výkrm na tučnú pečeň. Chová sa v sivohnedom (divom) a bielom sfarbení.

Trup má mohutný s výrazným dvojitým podbruškom. Hus znesie v prvom roku asi 25 vajec, v nasledujúcom roku sa znáška zvyšuje na 30 až 35 vajec. Najmenšia hmotnosť násadových vajec je 140 g. Pod sedenia na vajciach majú tieto husi potlačený, takže vajcia sa musia inkubovať v umelých liahniach.  Za štandardnú sa považuje hmotnosť gunára 6,5 až 7,3 kg, husi 5,5 až 6,3 kg. Obe pohlavia sa obrúčkujú obrúčkami o vnútornom priemere 27 mm. Chovný cieľ: hmotnosť násadového vajca v prvom roku 150 g, v druhom 170 g, škrupina porcelánovo biela.

Ladenské husi.

 

Na Slovensko bola po prvý raz dovezená na Výskumný ústav chovu a šľachtenia hydiny (VÚCHŠH) v Ivanke pri Dunaji z Maďarska v roku 1967, následne v roku 1969 z Maďarska a Francúzska. Vo VÚCHŠH sa využívala ako východisková línia na tvorbu pečeňových hybridov (Malík, V., 1991).

 

Hus pohlavne dospieva vo veku 9 mesiacov a so znáškou začína vo veku 310 až 320 dní Gunára dosahujú normálnu pohlavnú aktivitu vo veku dva roky. Najlepšia rozmnožovacia schopnosť sa u gunára prejavuje medzi druhým až štvrtým rokom, a u husi medzi druhým až šiestym rokom.

 

Určiť pohlavie mladých husí  nie je vždy jednoduché podľa vonkajších znakov. Spoľahlivá metóda je vyhmatanie panvových kostí.  U gunára tvoria len malú štrbinu, hus ich má od seba viac vzdialené. U gunára sa môžeme pokúsiť tiež o vytlačenie penisu. Pomocník nám domnelého  gunára položí  na chrbát (napríklad na stole), prstami nahmatáme vzdialenosť jeho panvových kostí, ak ide o gunára podarí sa nám vytlačiť z kloaky aj zakrpatený penis. Pri starších zvieratách je určenie pohlavia ľahšie,  zdravý gunár je mohutnejší ako hus, má väčšiu hlavu, prejavuje sa výrazným gáganím a vzpriamenou chôdzou.

Výstražné správanie sa gunára – uprostred.

 

Landeské gunáre sú plodné aj vo veku päť rokov, preto, ak chovateľ nedopĺňa do kŕdľa husi z jeho potomstva, nie je potrebné ho meniť. V drobnochovateľských podmienkach sú vhodné husi na plemenitbu 10 rokov aj viac. Všetko závisí od starostlivosti chovateľa, ošetrovania,  kŕmenia a ustajnenia. Pravdaže, od požiadaviek  chovateľa na ekonomiku chovu.

 

Dôležitá je príprava husí a gunárov do toku. Kŕdeľ musí byť zostavený už v jeseni. Inak sa môže stať, že neskoro v zime husiam pridelený gunár bude nimi odmietnutý a znášky budú neoplodnené, Niektoré pramene uvádzajú, že gunár je v sezóne plodný len asi 28 dní, takže ak husi nie sú v tom čase ochotné na párenie a pripravené na znášku, pri skoršej či neskoršej plemenitbe bude veľa vajec neoplodnených.  Kŕdeľ zostavujeme tak, že jednému gunárovi pridelíme najviac 4 až 5 husí. Chovný kŕdeľ má nocovať v husíne, cez deň by mal mať k dispozícii trávnatý výbeh, ktorý poskytne husiam pastvu. Na 1 m2 podlahovej plochy chovného husína môžeme ustajniť 1 až 1,5 husi. V husíne sú aj znáškové hniezda, takže tento malý 6-členný kmeň by mal mať k dispozícii husín o pôdoryse 3 x 2 m, Občas sa stáva, že gunáre majú sklon k monogamii, a môže byť preto veľa vajec neoplodnených. Chovatelia, ktorí sa venujú šľachteniu podľa štandardu plemena, často využívajú párový chov preto, že vtedy poznajú presne pôvod každého vyliahnutého húsatka nielen zo strany otca, ale aj matky.

 

Hus je bylinožravá, schopná zužitkovať rastlinné krmivá bez potreby krmív živočíšneho pôvodu. Pred znáškou a počas znášky násadových vajec kŕmime plnohodnotnými kŕmnymi zmesami. Moderný drobnochovateľ nie je odkázaný na zostavovanie vlastných kŕmnych dávok, ale môže podávať húsatám a dospelým husiam hotové kŕmne zmesi.

 

Pri odchove húsat i chove dospelých husí je paša najprirodzenejší a pritom najekonomickejší spôsob kŕmenia. Húsatá navykáme na pastvu v ohrádke, ku ktorej nadväzuje  prístrešok, aby sa mohli ukryť v tieni v prípade letného slnečného úpeku,. Dôležitý je prístup k vode na pitie. Napájačku je vhodné umiestniť tak, aby mohli húsatá len piť a nie sa v nej kúpať.

V klietke na výstave.

 

Husi sú vodná hydina, preto by mali mať k dispozícii aj vodu na kúpanie. Ideálne sú prirodzené vodné plochy, ale tie už má dnes k dispozícii en málo chovateľov. Musíme im preto poskytnúť náhradu, veľkú plastovú alebo hliníkovú nádobu, v ktorej vodu denne meníme.

 

Landeské húsatá sa neliahnu prirodzene, pretože v husiach bol dlhoročným výberom potlačený pud sedenia na vajciach. Musia sa preto vajcia inkubovať v elektrickej liahni. S tým je spojená skutočnosť, že húsatá musí chovateľ naučiť počas prvých dní prijímať potravu. Húsatám predkladáme potravu v prvých dňoch po vyliahnutí na rovnú plochu, napríklad na širšiu doštičku niekoľkokrát za deň. V prvých 14 dňoch kŕmnu zmes pre húsatá. Nezožraté zvyšky, húsatami pošliapané, po nakŕmení odstránime a doštičku umyjeme. Toto opakujeme po každom kŕmení, v prvých dňoch aj každé dve hodiny. Vodu musia mať neustále k dispozícii, ale nedávame ju do blízkosti kŕmnej doštičky, ale na opačnú stranu ohrádky. Až keď húsatá spoľahlivo prijímajú potravu z doštičky, začneme dávať krmivo do normálnych kŕmidiel pre hydinu. Musia byť také dlhá, aby si každé húsatko našlo svoj priestor z ktorého sa nakŕmi. Kŕmna dávka môže byť buď len kŕmna zmes, ale aj nadrobno pokrájané zelené krmivo – púpava, žihľava, hviezdica prostredná čiže kuračka – premiešané s granulovanou alebo sypkou kŕmnou zmesou.

 

V minulosti sa husi na konci chovnej sezóny podšklbávali. Išlo o získanie peria a jeho využitie na plnenie prikrývok a podhlavníkov.  Podšklbávanie, získavanie peria zo živých husí, sa robí v čase ich prirodzenej výmeny peria. Husiam pred šklbaním poskytneme možnosť kúpeľa, aby perie bolo čisté. Perie sa šklbe v smere rastu.

 

Hus si položíme hore bruchom na stehná, pričom hlava a krk smerujú dole medzi naše lýtka, ktorými si krk pridŕžame. Do ľavej ruky (ak sme praváci) chytíme hus za nohy a pravou rukou šklbeme perie v smere rastu z pŕs a brucha. Aby sme mohli vytrhávať perie z chrbta, a časti bokov otočíme si hus v rovnakej polohe na brucho. Podšklbaným husiam treba na asi 7 dní poskytnúť plnohodnotnú výživu, aby dosiahli rýchlu obnovu peria. Perie po vyšklbaní roztriedime  na krycie polopáperové  a páperové perie.

 

Text a foto Dušan Barlík

Súvisiace články

16. marca 2022

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Pri výbere krmiva (nielen) pre hydinu je nevyhnutné vychádzať z účelu chovu alebo výkrmu. Krmivá Energys Hobby tieto potreby zvýrazňujú, takže si určite vyberiete bez ohľadu na to, v akej fáze vývoja sa vaša hydina nachádza. Ako však vybrať správne krmivo a ktoré je pre vašu hydinu najvhodnejšie?

9. decembra 2021

Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.

22. februára 2021

Zverejnil: Tým Energys Hobby

Jar je obdobím, kedy sa začínajú vykrmovať kurčatá v domácich podmienkach. Na účely produkcie mäsa je najlepšie používať vyšľachtené hybridné mäsové plemená, ktoré majú geneticky danú vlastnosť rýchleho rastu a vysokého osvalenia. Také plemená sa súhrnne nazývajú brojlerové kurčatá či brojlery.

20. novembra 2020

Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.

5. októbra 2020

Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.

Súvisiace produkty

HYDINA UNI 30

Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.

BROJLER MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu brojlerov. Podpora vysokej mäsitosti a delikátnej chuti mäsa. Začnite používať 5 či viac dní pred zabitím. Neobsahuje kokcidiostatiká.

BROJLER MIDI FORTE

Granulovaná kŕmna zmes na intenzívny výkrm brojlerov od 15. dňa veku do min. 5 dní pred ukončením výkrmu. Obsiahnuté kokcidiostatiká znižujú mortalitu v priebehu výkrmu. Pre ďalšiu fázu výkrmu je vhodná zmes Brojler MAXI.

BROJLER MINI FORTE

Drvená kŕmna zmes s kokcidiostatikom, na intenzívny výkrm brojlerových kurčiat do 14. dňa veku a podporu rýchleho rastu a výborného zdravotného stavu brojlerov.

KAČICA MINI

Kvalitná drvená zmes na výkrm kačíc a husí do 2. týždňov veku. Je vhodná pre rýchly rast a vysokú mäsitosť.

MORKA MAXI

Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu moriek. Používajte od 13. týždňa veku. Neobsahuje kokcidiostatikum.

MORKA MIDI FORTE

Kvalitné granulované krmivo s kokcidiostatikami na výkrm moriek od 5. do 12. týždňa veku. Je základom pre rýchly rast, vysokú mäsitosť a výborný zdravotný stav moriek. Obsah kokcidiostatík znižuje mortalitu v priebehu výkrmu. Nadväzuje po skŕmení zmesi Krůta Mini Forte. Živá hmotnosť na konci tohoto obdobia by mala byť pri morkách asi 5,9 kg a moriakoch 8,9 kg.

MORKA MINI FORTE

Drvená zmes s kokcidiostatikami na výkrm moriek do veku 4 týždňov. Je základom pre vysokú mäsitosť. Následne použite zmes Krůta Midi Forte.

KAČICA MAXI

Granulovaná zmes na výkrm kačíc a husí od 3. týždňa veku do zabitia. Obsiahnuté živiny podporujú rýchly rast, vysokú mäsitosť a delikátnu chuť mäsa.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať