Enterocolitis
Enterocolitis (tzv. „žblnkavka“, enterokolitída) králikov je ochorenie, ktoré bolo objavené v západnom Francúzsku koncom roka 1996. V rokoch 1997 a 1998 sa prudko rozšírilo do ostatných štátov Európy. V súčasnosti sa vyskytuje v 90 – 95 % chovov v Európe s rôznou intenzitou manifestácie klinických príznakov.
Ochorenie má rýchly peraúktny (veľmi prudký) až akútny priebeh a vyznačuje sa vysokou mortalitou (30 – 80 %). Prvým príznakom býva pokles príjmu krmiva. Nasleduje apatia a plynatosť. K typickým klinickým príznakom sa radí malé množstvo vodnatej hnačky. Značným problémom pre chovateľov je neúčinnosť liečby bežnými antibiotikami.
Enterokolitída najčastejšie postihuje králiky po odstave (staré 6 – 14 týždňov). Nezriedka touto chorobou trpia aj chovné zvieratá, niekedy i cicajúce králičky.
Prvé domnienky o príčine
Podobne ako pri všetkých ochoreniach tráviaceho traktu chovatelia najskôr hľadali príčinu v krmive. Predovšetkým vo farmových chovoch, kde sa králiky kŕmia výlučne kompletnou kŕmnou zmesou, sa často domnievali, že problém je v zložení, v obsahu jednotlivých komponentov alebo zložení premixu. Chovatelia a veterinári tiež hľadali príčinu ochorenia v obsahu mykotoxínov či pesticídov v kŕmnej zmesi a pod.
Všetky tieto hypotézy boli postupne vylúčené. Vyvrátilo ich úspešné experimentálne infikovanie zdravých králikov tráveninou z uhynutých a chorých jedincov vykazujúcich príznaky enterocolitis. Momentálne sa uvažuje len o spolupôsobení vyššie uvedených faktorov na ochorenie enterocolitis.
Príčiny
Ide o polyfaktorové ochorenie zrejme spôsobené:
– vírusmi: rotavírusy (skupina vírusov spôsobujúca najmä akútne hnačkové ochorenia), kalcivírusy (drobné vírusy spôsobujúce hnačkové ochorenie), parvovírusy (skupina DNA vírusov), cirkovírusy;
– baktériami: E.coli, clostridium (Rod grampozitívnych anaeróbnych baktérií schopných vytvárať spóry a vďaka nim dlho prežívať napr. v pôde. Sú široko rozšírené v tráviacom trakte cicavcov.), klebsiela (baktérie spôsobujúce zápaly a hnisavé ochorenia), ostatné (enterobaktericea, streptokoky);
– parazitmi: pasaralus, coccidia.
Na ochorení sa ďalej podieľajú ostatné neinfekčné faktory. Mnohé z nich môže ovplyvniť chovateľ. Ide najmä o hygienu chovu, ošetrovateľskú starostlivosť či kvalitu krmiva.
Šírenie ochorenia
Prenos je len horizontálne priamy či nepriamy, t. j.:
– kontakt zdravých a chorých zvierat (veľmi často vidíme ohniskové prepukanie ochorenia v chove, keď ochorejú zvieratá v susedných klietkach);
– kontaminácia klietky, náradia, kŕmidla a pod.;
– chovateľ.
Klinické príznaky
a) primárne – u chorých zvierat postupne pozorujeme nechutenstvo, apatiu, distenziu brucha a plynatosť, zápchu, hlien vo výkaloch;
b) sekundárne – hnačka a úhyn.
Patologicko – anatomický nález
Pri pitve nachádzame stázu (zastavenie) tráveniny v žalúdku. Žalúdok býva naplnený riedkou kašovitou natráveninou s veľkým obsahom plynu.
Tenké i hrubé črevo je dilatované (rozšírené) a naplnené plynom. V 40 – 60 % prípadov sú črevá naplnené hlienom. Sliznica je bez makroskopicky viditeľných zmien.
Chovateľská opatrenia
Ako u všetkých ochorení je aj u ochorení enterokolitída základom prevencia!
Veľmi dôležitý je stav imunitného systému zvieraťa (správna vakcinácia proti moru, myxomatózy, pasterelle). Nutná je dokonalá hygiena chovu, dezinfekcia chovného zariadenia, kŕmidiel, kotišť pod.
Vznik ochorenia ovplyvňuje aj kvalita a spôsob kŕmenia. V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť pravidelné kŕmenie radšej v menších dávkach, pozvoľné prechody kŕmenie a maximálne minimalizovať zmeny krmív. Veľmi dôležité je tiež okyslenie vody na pH 4,2.
Použitá literatúra a ďalšie pramene:
D. Licois, P. Coudert. Le point des recherches sur l’enterocolite épizootique du lapin. 8èmes journées de la recherche cunicole. Paris, 9-10juin 1999. Séance pathologie : Ed ITAVI 33-36
http://www.tours.inra.fr/urbase/internet/resultats/enterocolite/richard.htm
Súvisiace články
10. apríla 2024
Zverejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…
30. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.
24. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde
2. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.
13. júla 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).
Súvisiace produkty
KRÁLIK ZDROBNENÝ
Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.
KRÁLIK CHAMPION
Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.
KRÁLIK GOLD FORTE
Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLIK KLASIK FORTE
Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.
KRÁLIK KLASIK
Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.
KRÁLIK ŠTART
Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.