Chov ošípaných
Ošípané sprevádzajú človeka odnepamäti. Podľa niektorých zdrojov sa začali chovať predovšetkým na mäso už v deviatom tisícročí pred naším letopočtom, keď sa domestikovali. Z voľného chovu sa postupne presunuli do uzavretých stajní. Ako prebieha chovateľská rutina v chove ošípaných?
Odchov prasiatok
Chovatelia produkujúci zástavové prasiatka majú prasnice v stajni na slamovej podstielke, pričom niektorí využívajú plemenníka v prirodzenej plemenitbe a iní štandardnú metódu riadenej reprodukcie – insemináciu.
Cieľom je dobrá pôrodná hmotnosť a vyrovnanosť prasiatok, čo je možné ovplyvniť jednak výberom genetiky, jednak opatreniami v období gravidity. Základom je, aby plemennice pred pôrodom boli v optimálnej kondícii, respektíve mali optimálne tukové krytie.
Pôrod, ku ktorému dochádza priemerne po 115 dňoch, je pre prasnicu i prasiatka v mnohých ohľadoch kritickým obdobím. Platí to najmä pre moderné genotypy prasníc, u ktorých sa pre väčší počet prasiatok vo vrhu preťahuje trvanie pôrodu. Naposledy narodeným prasiatkam spôsobuje pridusenie ľahkú mozgovú dysfunkciu, ktorá znižuje ich reflexy, čo je aj častou príčinou toho, že sa nedostanú včas k prasnici, aby sa napili mledziva.
Úžitkovosť prasníc
Zatiaľ čo v špičkových európskych chovoch sa dosahuje úžitkovosť prasníc zodpovedajúca štyridsiatim prasiatkam za rok (16,8 prasiatka na vrh), pri plemenniciach vyššie zmieňovaného přeštického plemena sa plemenárska práca uberá inou cestou.
Podľa aktuálnej metodiky spracovanej Zväzom chovateľov ošípaných sa na plemenitbu využívajú jedinci s priemerným vyjadrením vlastností, pričom pozornosť sa zameriava na typ, konštitúciu, zovňajšok, odolnosť voči stresu a dlhovekosť. Dobré reprodukčné vlastnosti patria k charakteristickým znakom přeštického čiernostrakatého plemena a sú vyjadrené 10,5 dochovanými prasiatkami vo vrhu (vo veku 21 dní).
Starostlivosť o prasiatka
V záujme zamedzenia strát novorodených prasiatok sa osvedčuje asistencia pri pôrode, prípadne sa do pôrodného koterca, do zóny primárneho zdroja tepla, na noc umiestni ešte druhá infralampa. Novorodené prasiatko potrebuje okrem sucha a tepla aj to, aby sa včas a dostatočne napilo mledziva. Odobraným prasiatkam sa ošetria pupočné pahýle, obrúsia sa špičiaky a do troch až piatich dní sa im podá železo. Do dvoch týždňov sa malé kance kastrujú štandardnou metódou.
Odstavenie prasiatok
Prasiatka zostanú pod prasnicou asi tridsať dní, pričom od dvoch týždňov majú k dispozícii kompletnú kŕmnu zmes. K vode majú samozrejme prístup už od prvého dňa po narodení. Odstavené prasiatka s hmotnosťou sedem až osem kilogramov sa premiestňujú do spoločných kotercov, kde sú na adlibitnej dávke kŕmnej zmesi a vody. V šesťdesiatich dňoch veku dosahujú hmotnosť okolo 25 kg a sú pripravené na predaj ako zástavové, respektíve na výkrm. Na jatočnú hmotnosť okolo 120 až 130 kg sa ošípané bežne vykrmujú šesť mesiacov.
Pokiaľ ide o přeštické ošípané, vyššia rastová schopnosť je s ohľadom na kvalitu a vyzretie mäsa na škodu. Nevhodne kŕmený „přeštík“ naberá sadlo už pri hmotnosti od sedemdesiatich, osemdesiatich kilogramov, ale karé má malé. Ideálne obdobie výkrmu je asi osem mesiacov, keď je mäso jatočných zvierat už vyzreté, čo sa prejaví na reze karé mramorovanou kresbou, ktorú vytvára intramuskulárny tuk.
Ustajnenie ošípaných
Ošípané sa od najmladších kategórií ustajňujú na slamovej podstielke. Denným pristielaním sa zaručí jednak to, že zvieratá budú čisté, jednak sa podstielkou zabavia a nie je potrebné riešiť ohryzené chvostíky či uši. Pretože ošípané slamu aj žerú, podstielajú sa kvalitnou jačmennou slamou, ktorá im chutí.
O tom, že ošípané sú sociálne zvieratá uspôsobené životu v malých skupinách, sa netreba dlho rozpisovať. Práve na prirodzenom správaní je založený chov ošípaných vo veľkostne ustálených skupinách tvorených piatimi až siedmimi prasnicami s prasiatkami a kancom.
Do spoločného ustajnenia ošípaných v rodinkách sa prevádzajú prasnice s prasiatkami z pôrodní šesť týždňov po pôrode. Plemenný kanec prasnice stimuluje a tie sa rozruja, hoci ešte dojčia. Prasiatka sa odstavujú v troch mesiacoch veku, keď už prijímajú tuhé kŕmenie. Výhodou podstatne dlhšieho sociálneho kontaktu s matkou je chov prakticky bez stresu.
Súvisiace články
24. augusta 2021
V decembri 2020 bolo v krajine v režime ekologického poľnohospodárstva päťdesiattri fariem ošípaných. Väčšina z nich chová čiernohnedé ošípané, ktoré sú od roku 1992 klasifikované ako genetické zdroje. Maďarská kučeravá ošípaná je podobne odolné a nenáročné plemeno, ktorého popularita u našich chovateľov tiež rastie.
25. mája 2021
V Českej republike chovatelia pracujú s otcovskými plemenami (v súčasnosti reprezentované najmä bielym otcovským, durocom a pietrainom), vrátane ich syntetických línií (SL 34, SL 38, SL 48, prípadne SL 68), a s materskými plemenami prasiat.
18. mája 2021
V komerčných chovoch prasiat sa využívajú tak plemená, ktoré vynikajú reprodukčnými parametrami a materskými vlastnosťami, ako aj plemená, ktoré svojmu potomstvu odovzdávajú dobré rastové schopnosti, odolnosť a dobrú kvalitu mäsa. V rámci hybridizačného programu Zväzu chovateľov prasiat, z.s., tak chovatelia pracujú s materskými plemenami (v zastúpení české biele ušľachtilé a česká landrase), a otcovskými plemenami.
19. júna 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Na dosiahnutie dobrého zdravotného stavu prasiat je nutné, aby základom kŕmnej dávky boli jadrové krmivá. Ich výber je limitovaný nielen možnosťami chovateľa, ale aj zvolenou alternatívou hospodárenia. Napríklad v pravidlách ekologického poľnohospodárstva sa okrem pestrej skladby kŕmnej dávky kladie dôraz na to, aby sa skrmovali krmivá vypestované v bio režime.
11. mája 2020
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Prasatá sa z voľného chovu postupne presunuli do uzavretých stajní, z ktorých sa v komerčných chovoch vyvinuli sofistikované ustajňovacie kapacity využívajúce technológiu nielen pri automatizovaných systémoch kŕmenia a napájania, ale aj na riadenie stajňového prostredia. V súvislosti s dopytom po zdravých produktoch od šťastných zvierat sa však v Európe už dlhší čas presadzujú trendy ekologického…
Súvisiace produkty
PIG UNI 15
Sypký univerzálny koncentrát na výkrm ošípaných, ktorý sa mieša s obilím podľa fázy výkrmu v pomere 11 – 16 %. Je zárukou vysokých prírastkov.
KPK Vital
Profesionálna kompletná kŕmna zmes pre dojčiace prasnice. Svojim zložením podporuje tvorbu mlieka v potrebnej kvalite a množstve.
KPB Vital
Granulované kompletné krmivo pre jalové a gravidné prasnice zaisťujúce všetky potrebné živiny.
A3 MAXI
Kompletná kŕmna zmes na výkrm ošípaných nad 60 kg. Svojím zložením podporuje rýchly rast pri nízkej spotrebe krmiva v priebehu záverečnej fázy výkrmu.
A2 MIDI
Kvalitné granuly na výkrm ošípaných od 35 do 60 kg. Vyváženosť potrebných živín je základom pre výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť.
A1 MINI
Granulovaná kŕmna zmes pre prvú fázu výkrmu ošípaných, teda od 15 do 35 kg živej hmotnosti. Obsiahnuté živiny podporujú výborný zdravotný stav, rýchly rast a vysokú mäsitosť ošípaných.
A1 START
Profesionálne krmivo určené pre odstavené prasiatka od 12 kg ž. hm. do 12. týždňa veku. Ideálne naštartuje rast prasiatok. Na toto krmivo sa nadväzuje výkrmovou zmesou A1 Mini alebo koncentrátom Pig UNI 15.
WEANING PELLETS
Preštartér pre prasiatka od 10. dňa veku do 14. dňa po odstave od prasnice. Štruktúra 2 mm granúl zaisťuje bezproblémový príjem a prekonanie odstavového obdobia. Obsahuje okrem iného srvátku a rybiu múčku, čím zaisťuje rýchly rast prasiatok.