Chov netradičných druhov hydiny – barbarov a divých kačíc
Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.
Ani kačica, ani hus
Domestikovaná forma kačice pižmovej sa u nás chová najmä v hobby chove, kde sa nazýva kačica pižmová alebo čínska. Na komerčné účely sú potom určené chované hybridné kombinácie tzv. barbarov, ktoré sa začali dovážať z Francúzska asi pred osemdesiatimi rokmi.
Intenzívny chov barbarov alebo husokačiek sa začal v praxi realizovať až v 90. rokoch 20. storočia, keď spoločnosť JH Barbaria so sídlom v Jindřichovom Hradci pravidelne dovážala bielo sfarbené rodičovské kombinácie určené na výkrm mäsa a produkciu pečene.
Po 200 dňoch chovu sa kŕdeľ pripravuje na znáškový cyklus, ktorý sa dá veľmi dobre ovplyvniť úpravou svetelného režimu v hale a výživy v ktoromkoľvek ročnom období. Počas prvého znáškového cyklu sa od kačíc zbiera v priemere 90 až 100 vajec, v druhom približne 80 vajec a v treťom 60 vajec. Inkubačná doba kačíc barbarských je 35 dní, pričom teplota pred vyliahnutím je približne 37,3 °C a vlhkosť približne 70 %. V liahniciach, kde sa mláďatá inkubujú posledné tri dni, sa teplota zníži na 36,9 °C a vlhkosť sa zvýši na približne
80 %.
Barbarské kačice sú podstatne drahšie na zabitie ako pekinské kačice. Je to spôsobené vyššími nárokmi na teplotu okolia, takmer o polovicu nižšou znáškou, dlhším obdobím liahnutia a dlhším obdobím výkrmu. Na druhej strane sa barbarské kačice vyznačujú vysokým obsahom tuku bez podkožného tuku. Kvalita mäsa tejto jedinej domácej kačice, ktorá nemá vo svojom pôvode známu kačicu divú, je neporovnateľná s mäsom iných domácich plemien kačíc.
Systém chovu divých kačíc
Základným predpokladom úspešného chovu divých kačíc je vodná ohrada, pretože sa pária na vode. Na znášku sa pripravujú od polovice decembra, keď sa kŕmna zmes nahradí znáškovou zmesou. S predlžujúcim sa dňom začínajú kačice znášať vajcia približne po piatich týždňoch a plnú znášku dosiahnu približne po ďalších troch týždňoch. Násadové vajcia sa inkubujú 25 dní pri počiatočnej teplote 37,6 °C a vlhkosti 55 %. Od 20. dňa sa teplota zníži o jednu alebo dve desatiny na 37,4 °C. V liahni, kam sa vajcia premiestňujú na posledné dva dni inkubácie, sa teplota zníži na 36,8 °C a vlhkosť sa zvýši na 75 %.
Krátko po vyliahnutí sa kačičky prevezú do liahne, kde strávia približne štyri týždne. spočiatku sa v liahni udržiava teplota okolo 30 °C, ale od 10. dňa sa kačičky vypúšťajú do trávnatého vonkajšieho priestoru. Počas troch týždňov si zvyknú na vonkajšiu teplotu. Zo zdravotných dôvodov sa len staršie kačiatka očkujú proti botulotoxínu vo veku 25 dní. Na kŕmenie sa používajú štandardné komerčné granulované kŕmne zmesi, samozrejmosťou je kvalitná pitná voda.
Kačice sa vyberajú na rozmnožovanie v októbri. Základnými kritériami výberu sú ich zhodná farba a hmotnosť, ktorá pri vtákoch v optimálnej kondícii zodpovedá 1,4 kg pre kačice a 1,0 kg pre kačice. Keďže vyprodukované kačice divé sa zvyčajne používajú na zarybnenie poľovných revírov, ťažšie kačice sa vyraďujú, pretože sú nelietavé. To platí aj pre kačice s farebnými odchýlkami, ktoré nepatria do voľnej prírody.
Súvisiace články
16. marca 2022
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Pri výbere krmiva (nielen) pre hydinu je nevyhnutné vychádzať z účelu chovu alebo výkrmu. Krmivá Energys Hobby tieto potreby zvýrazňujú, takže si určite vyberiete bez ohľadu na to, v akej fáze vývoja sa vaša hydina nachádza. Ako však vybrať správne krmivo a ktoré je pre vašu hydinu najvhodnejšie?
9. decembra 2021
Kým na chov a výkrm bežných druhov a úžitkových druhov hydiny existujú technologické postupy, pre tzv. netradičné druhy hydiny, ale aj pre bežce s potenciálom komerčného využitia, existuje len málo návodov. V tomto článku nájdete základné informácie o chove kačíc barbarských a kačíc divých.
22. februára 2021
Zverejnil: Tým Energys Hobby
Jar je obdobím, kedy sa začínajú vykrmovať kurčatá v domácich podmienkach. Na účely produkcie mäsa je najlepšie používať vyšľachtené hybridné mäsové plemená, ktoré majú geneticky danú vlastnosť rýchleho rastu a vysokého osvalenia. Také plemená sa súhrnne nazývajú brojlerové kurčatá či brojlery.
20. novembra 2020
Pri kŕmení a výkrme kačíc a husí je nutné uvedomiť si rozdielnosť zásadných požiadaviek na výživu. Skúsenému chovateľovi sú známe aspoň základné odlišnosti medzi husou, kačicou a pižmovkou.
5. októbra 2020
Zverejnil: Dušan Barlík – In memoriam
Chovateľov kačíc môžeme rozdeliť na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok trojdňové káčatá a odchováva ich do jatočnej zrelosti. Druhý typ sa chovu kačíc venuje odborne, nielen pre produkciu mäsa, ale aj pre krásu, ktorou niektoré plemená vynikajú a venuje sa ich zošľachťovaniu podľa štandardu.
Súvisiace produkty
HYDINA UNI 30
Sypký koncentrát na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti. Neobsahuje kokcidiostatikum.
BROJLER MAXI
Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu brojlerov. Podpora vysokej mäsitosti a delikátnej chuti mäsa. Začnite používať 5 či viac dní pred zabitím. Neobsahuje kokcidiostatiká.
BROJLER MIDI FORTE
Granulovaná kŕmna zmes na intenzívny výkrm brojlerov od 15. dňa veku do min. 5 dní pred ukončením výkrmu. Obsiahnuté kokcidiostatiká znižujú mortalitu v priebehu výkrmu. Pre ďalšiu fázu výkrmu je vhodná zmes Brojler MAXI.
BROJLER MINI FORTE
Drvená kŕmna zmes s kokcidiostatikom, na intenzívny výkrm brojlerových kurčiat do 14. dňa veku a podporu rýchleho rastu a výborného zdravotného stavu brojlerov.
KAČICA MINI
Kvalitná drvená zmes na výkrm kačíc a husí do 2. týždňov veku. Je vhodná pre rýchly rast a vysokú mäsitosť.
MORKA MAXI
Krmivo pre záverečnú fázu výkrmu moriek. Používajte od 13. týždňa veku. Neobsahuje kokcidiostatikum.
MORKA MIDI FORTE
Kvalitné granulované krmivo s kokcidiostatikami na výkrm moriek od 5. do 12. týždňa veku. Je základom pre rýchly rast, vysokú mäsitosť a výborný zdravotný stav moriek. Obsah kokcidiostatík znižuje mortalitu v priebehu výkrmu. Nadväzuje po skŕmení zmesi Krůta Mini Forte. Živá hmotnosť na konci tohoto obdobia by mala byť pri morkách asi 5,9 kg a moriakoch 8,9 kg.
MORKA MINI FORTE
Drvená zmes s kokcidiostatikami na výkrm moriek do veku 4 týždňov. Je základom pre vysokú mäsitosť. Následne použite zmes Krůta Midi Forte.
KAČICA MAXI
Granulovaná zmes na výkrm kačíc a husí od 3. týždňa veku do zabitia. Obsiahnuté živiny podporujú rýchly rast, vysokú mäsitosť a delikátnu chuť mäsa.