Ako spoznať pohlavie králika
Určenie pohlavia patrí u králikov k rutinným chovateľským postupom, ktoré by mal každý ich chovateľ dokonale ovládať. Zatiaľ čo u mláďat môže správne rozpoznanie pohlavia najprv u začiatočníkov robiť ťažkosti, u dospelých králikov je to už jednoduché.
Zásady zaobchádzania pri určovaní pohlavia
Pri určovaní pohlavia králikov je nutné rešpektovať korektnú techniku zaobchádzania a fixácie, a to s ohľadom nielen na predchádzanie zraneniam králikov, ale aj chovateľa, ktorý s králikom zaobchádza.
V chovateľskej praxi existuje viacero techník, ako zafixovať králika s cieľom určiť pohlavie. Tým najjednoduchším riešením je jemné, ale pevné prichytenie za kožnú riasu v oblasti chrbta (zručnejšou rukou) a „posadenie králika na zadok“, druhá ruka prezrie pohlavie. V prípade temperamentnejších alebo väčších králikov je vhodné, aby jedna osoba králika fixovala a druhá osoba určila pohlavie.
Vlastné určenie pohlavia vykonávame tak, že ukazovák priložíme na koreň pierka, pričom palec jemne, ale iste zatlačí v oblasti pred vonkajšími pohlavnými orgánmi. Tlak by mal byť taký, aby sme obnažili celé vonkajšie pohlavné orgány – u králice je to vulva, u samca úplné vysunutie penisu. Okrem toho, u samca vidíme po bokoch v lonovej oblasti dva neochlpené miešky so semenníkmi.
Pri staršej metóde je králik na protišmykovej podložke v prirodzenom postoji a za menšiu kožnú riasu naddvihneme zadok králika a druhou rukou určíme pohlavie. Táto staršia metóda je však nevhodná, lebo pri nej králik môže ľahšie utiecť, a predovšetkým palpáciou v tejto polohe nie sme schopní odhaliť prípadné deformácie vonkajších genitálií.
Pozor u mláďat!
U mláďat králikov do cca 6 týždňov veku môže byť určenie pohlavia dosť problematické, avšak skúsení chovatelia sú pomerne spoľahlivo schopní rozoznať pohlavie už od cca 3. týždňa.
U mladých králic je nutné vnímať, že majú pomerne veľký klitoris, ktorý sa v tomto veku môže zameniť so základom penisu. Miešky mladých samcov sa vyvíjajú približne od 5. – 6. týždňa veku; úplne spoľahlivo ich môžeme odlíšiť až od cca druhého mesiaca veku. U niektorých krvných línií môže byť vývin mieškov trochu oneskorený.
Samec králika môže zatiahnuť semenníky
Vzhľadom na možnosť spätného zatiahnutia semenníka do mieška je možné, že pri prehliadke pohlavia uvidíme len miešok a semenník bude v slabinovom kanáli či v bruchu. Po upokojení králika dôjde k jeho (ich) opätovnému zostúpeniu.
Dôležitá informácia: Vývin viditeľného a normálne stavaného mieška znamená, že králik má semenník (a ten môže byť len dočasne zatiahnutý). Ak nie je vyvinutý príslušný miešok, dotyčný semenník nemá kam zostúpiť a taký samec je tzv. kryptorchid. Ide o dedičnú chybu a také jedince sa z chovu vyradzujú.
Súvisiace články
10. apríla 2024
Zverejnil: Ing. Lucie Humeni
Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…
30. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.
24. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde
2. augusta 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.
13. júla 2022
Zverejnil: Tým specialistů na chov králíků De Heus
V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).
Súvisiace produkty
KRÁLIK ZDROBNENÝ
Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.
KRÁLIK CHAMPION
Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.
KRÁLIK GOLD FORTE
Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.
KRÁLIK KLASIK FORTE
Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.
KRÁLIK KLASIK
Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.
KRÁLIK ŠTART
Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.