Ako sa starať o králika

Každé domáce zviera vyžaduje starostlivosť, ktorá zodpovedá jeho nárokom. Ide o komplex pravidelne sa opakujúcich praktík a chovateľskej starostlivosti. Správnou starostlivosťou z hľadiska ustajnenia, kŕmenia a napájania a zaobchádzaním je možné predísť značnej časti chorôb, keďže je zabezpečený dobrý zdravotný stav králika. Za najpodstatnejšie techniky v chove králikov je možné označiť tieto techniky.

Adaptácia v novom domove

Pri príchode/príjazde do nového domova je vhodné králika nechať v prenoske cca 2 – 3 hodiny v pokoji. Následne sa králik umiestni do nového chovateľského zariadenia (koterce, pet králiky – hobby klietky a pod.). Prvé dva až tri dni je vhodné králikovi poskytnúť maximálny pokoj na adaptáciu. Všeobecné pravidlo znie, že len čo králik začne pravidelne prijímať krmivo a vyprázdňovať sa, tak „je vyhrané“. Stav králika a jeho správanie by sme mali kontrolovať aspoň jeden raz za deň, ideálne pri kŕmení. Pri podozrení na nejakú zdravotnú poruchu je vhodné kontaktovať veterinárneho lekára.

Adaptácia v novom domove

Vakcinácia králikov

V podmienkach ČR nie je zákonom stanovené povinné očkovanie králikov proti nejakej chorobe. Je však možné odporúčať očkovanie proti králičiemu moru a myxomatóze. Výskyt týchto ochorení je u nás je pravidelný a ak napadne nenaočkované králiky, môže byť fatálny. Spôsob aplikácie a čas trvania špecifickej imunity je rozdielny v závislosti od konkrétnej vakcíny. Vakcináciu vykonáva veterinárny lekár. Interval očkovania sa líši podľa konkrétnej vakcíny. Všeobecne je však možné odporúčať vakcináciu dvakrát ročne.

Kŕmenie a napájanie 

Kŕmenie králikov jadrovým krmivom sa najčastejšie realizuje raz až dvakrát denne. V medzičase by králik mal mať k dispozícii objemové krmivo – kvalitné seno či slamu. Jadrové krmivo sa predkladá najčastejšie v miskách. Tie je vhodné jedenkrát za týždeň vyčistiť a pravidelne dezinfikovať. Na predkladanie objemového krmiva sa najviac hodia jasličky, ale pri dobrej zoohygiene je možné dávkované seno predkladať aj na plnú podlahu koterca, prípadne na odpočívadlo. Z hľadiska hygieny je na napájanie králikov najlepšie využívať napájačky, v ktorých voda vydrží najdlhšie čistá. V letnom období či pri vyššom počte králikov v koterci je vhodnejšie vymieňať a dopĺňať vodu častejšie.

Starostlivosť o srsť a pazúriky králikov

Králiky vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť a pazúriky. Srsť králika sa štrukturálne skladá z pevnejších a dlhších pesíkov, kratších polopesíkov a bohatého zastúpenia zvlnených vlníkov. Tak je to u králikov s tzv. normálnou srsťou. Pri týchto králikoch stačí prečesanie hrebeňom pre malé zvieratá, približne raz za týždeň. U krátkosrstých králikov (tzv. rexov), ktoré majú kratšiu srsť, sú vhodnejšie jemnejšie kefy. Naopak pri dlhosrstých plemenách typu angory je nutné prečesanie vlny každý deň (z dôvodu dlhých a hustých vlníkov tvoriacich rúno). Srsť je dobrým odrazom všeobecného zdravia zvieraťa. Zdravý králik má hustú, priliehavú a lesklú srsť.

Starostlivosť o srsť králikov

Pazúriky sú rohovinový útvar, ktorý je odvodený z kože. Kryjú posledné články všetkých prstov králika. Prvé zastrihnutie je vhodné okolo 2. – 3. mesiaca veku a následne približne v trojmesačnom intervale. V opačnom prípade by pazúriky prerastali, bránili korektnej chôdzi a spôsobovali zvieraťu bolesť. Pazúriky sa zastrihávajú špeciálnymi kliešťami pred líniou, ktorá je v pazúriku krvená a inervovaná, aby nedošlo ku krvácaniu.

Starostlivosť o pazúriky králikov

Súvisiace články

10. apríla 2024

Zverejnil: Ing. Lucie Humeni

Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…

30. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.

24. augusta 2022

V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde

2. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.

13. júla 2022

V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).

Súvisiace produkty

KRÁLIK ZDROBNENÝ

Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.

KRÁLIK CHAMPION

Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.

KRÁLIK GOLD FORTE

Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.

KRÁLIK KLASIK FORTE

Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.

KRÁLIK KLASIK

Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.

KRÁLIK ŠTART

Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať