Ako dlho žije králik?

Králik patrí ku spoločenským zvieratám so strednou dĺžkou života. Tento aspekt je nutné zohľadniť pri obstarávaní králička ako pet zvieraťa.

Králiček a jeho základné požiadavky na chov

Pri premýšľaní o tom, aké spoločenské zviera si obstarať, je vždy dôležité vopred si naštudovať v odbornej literatúre základné informácie a požiadavky na chov konkrétneho druhu pet zvieraťa. To zahŕňa nielen nároky na ustajnenie, kŕmenie a starostlivosť, ale aj ďalšie požiadavky.

V prípade králika je nutné uvedomiť si, že priemerná dĺžka života králička pri vhodných podmienkach je stredne dlhá. Po tento čas bude nutné správne sa o králička korektne postarať. Z praxe je možné odporúčať rozvážnu úvahu predovšetkým pri deťoch. Je potrebné vysvetliť im, že o králička sa budú musieť starať deň čo deň pod kontrolou rodičov. Nezriedka však dochádza k pozvoľnému opadnutiu záujmu detí o obstaraného králička a starostlivosť tak zostane prevažne/len na rodičoch.

Priemerný čas života králika

Králik sa v domácom chove dožíva priemerne 6 – 8 rokov. Sú známe aj králiky, ktoré sa dožili desiatich rokov, ale to sú skutočne len ojedinelé prípady. Život králička v pet chovoch je možné významne predĺžiť lepšou starostlivosťou, ale zásadnú úlohu hrá genetická výbava – dlhovekosť sa u králikov pravidelne dedí. Šľachtenie na dlhovekosť je jedným z aktuálnych cieľov tých najlepších chovateľov králikov, pretože mať v chove a plemenitbe dlhoveké zviera je vždy prínosom.

Reprodukčne sa králice bežne využívajú do 4. roka, ale pri dobrom zdraví a mliečnosti sa môžu využívať až do 5. – 6. roka, aj keď tam musíme počítať s nižším počtom mláďat vo vrhu a väčšou starostlivosťou chovateľa. Samci sa v chove reprodukčne využívajú, kým chovateľ uzná za vhodné, väčšinou tiež do cca 5 – 6 rokov (vynikajúce plemenníky).

Rekordy vo veku králikov

Súčasným rekordmanom je zakrpatený králik divokého sfarbenia, známy pod menom Mick. Tento králik z USA oslávil 9. februára 2019 16. narodeniny a Guinessova kniha rekordov ho uznala ako najstaršieho žijúceho králika na Zemi. Nie je však vôbec najstarším králikom. V tomto smere drží rekord králik Flopsy z Tasmánie, ktorý bol v roku 1964 odchytený vo voľnej prírode a dožil sa veku približne 19 rokov!

Starostlivosť o starého králička

U králička starého 5 a viac rokov je možné povedať, že patrí do vekovej kategórie seniorov. Takéto králiky potrebujú viac individuálnej a pravidelnej starostlivosť než mladšie králiky. Staršie (geriatrické) králiky sú oveľa vnímavejšie na ochorenie a čas rekonvalescencie sa u nich pomerne preťahuje, často vďaka novo vznikajúcim komplikáciám. Starší králiček síce už nevyžaduje toľko pohybu a cvičenia ako mladý králik, ale práve pravidelný, aspoň krátkodobý pohyb je možné aj u neho odporučiť pre priaznivý vplyv na pohyb čriev. Králičí seniori sú vnímavejší predovšetkým na dravčíkovitosť (cheyletielózu) či encefalitozoonózu, zvlášť ak sú vystavení určitým stresorom (napr. letné teploty, prievan a pod.).

Výskyt dravčíkovitosti je častým problémom u starších králikov

Obr. 1: Výskyt dravčíkovitosti je častým problémom u starších králikov

 

Častejšie sa tiež objavuje nedostatočná starostlivosť o srsť, dlhší priebeh pĺznutia spojený so znížením výživnej kondície a problémy s chôdzou. Preto je nutné venovať chovu starších králikov zvýšenú pozornosť a snažiť sa vytvoriť im čo najpríjemnejšie prostredie.

Pri starších králikoch je pĺznutie dlhodobejšie

Obr. 2: Pri starších králikoch je pĺznutie dlhodobejšie

Súvisiace články

10. apríla 2024

Zverejnil: Ing. Lucie Humeni

Chov zakrslých králikov ako domácich miláčikov si získava čoraz viac priaznivcov. Nevyžaduje si veľký priestor a je ideálny pre ľudí, ktorí žijú v menších domácnostiach alebo bytoch. Zakrslé králiky sú navyše veľmi priateľské, takže niet divu, že si ich ľudia na tento účel vyberajú čoraz častejšie. Ako pri všetkých zvieratách, aj pri zakrslom králikovi je…

30. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým chorobám králikov – ušnému chrastavitosti, tyzzerovej chorobe a tepelnému stresu.

24. augusta 2022

V tomto článku sa venujeme dvom ochoreniam – e.Coli a enterokolitíde

2. augusta 2022

V tomto článku sa budeme venovať dvom bežným ochoreniam králikov, myxomatóze a infekčnej rinitíde.

13. júla 2022

V nasledujúcom článku sa budeme venovať moru králikov – RHD alebo VHD (vírusové hemoragické ochorenie králikov).

Súvisiace produkty

KRÁLIK ZDROBNENÝ

Kompletné granulované krmivo pre zakrslé králiky s vysokou stráviteľnosťou. Obsahuje vysoký podiel vlákniny (vysoký obsah lucerny a trávnych pokrutín) a znížený obsah cukru a škrobu. Obsahuje ľanové semienko, ktoré má pozitívny vplyv na na kožu a srsť. Vhodné na každodenné kŕmenie. Odporúčame zabezpečiť králikom bezpečnú čerstvú vodu a seno.

KRÁLIK CHAMPION

Krmivo pre výstavné králiky, neobsahuje kokcidiostatiká. Unikátne zloženie významne podporuje kvalitu a rast srsti. Podávajte pri výmene srsti a minimálne 2 mesiace pred začiatkom výstavnej sezóny.

KRÁLIK GOLD FORTE

Prémiová kŕmna zmes ideálna svojím zložením pre gravidné a dojčiace samice. Na intenzívny výkrm králikov do obdobia min. 5 dní pred zabitím. Podporuje rýchly rast, mäsitosť a výborný zdravotný stav. Obsahuje kokcidiostatikum, čím znižuje riziko úmrtnosti.

KRÁLIK KLASIK FORTE

Určené na výkrm králikov až do min. 5 dní pred zabitím. Vhodné na dosiahnutie vysokej mäsitosti a výborného zdravotného stavu. Vďaka obsahu kokcidiostatika znižuje mortalitu zvierat.

KRÁLIK KLASIK

Pre celú dobu výkrmu králikov. Podporuje vysokú mäsitosť a vynikajúce chuťové vlastnosti králičieho mäsa. Bez kokcidiostatík.

KRÁLIK ŠTART

Pre mladé králiky od začiatku príjmu krmiva do 4 – 6 týždňov po odstave. Krmivo pomáha významne znížiť úhyn v období okolo odstavu. Obsahuje zvýšený podiel vlákniny a menej škrobov. Neobsahuje kokcidiostatikum.

Aktualita

E-book o králíkoch – 2. časť zdarma

Registrujte sa k odberu newslettera Energys Hobby a získajte zadarmo e-book Králíci – 2. časť.

15. októbra 2023
Čítať